Suriye Ukrayna ile tüm bağları kopardı

Suriye Ukrayna ile tüm bağları kopardı
Suriye, Ukrayna'nın Şam ile bağlarını koparması ardından karşılıklılık ilkesine uygun olarak Kiev ile diplomatik ilişkileri kestiğini duyurdu.

Suriye'nin resmi haber ajansı SANA'da yer alan habere göre, Şam yönetimi karşılıklılık ilkesine uygun olarak ve Ukrayna hükümetinin bu konudaki kararına cevaben Ukrayna ile diplomatik ilişkilerini kesme kararı aldığını duyurdu. Suriye'nin resmi açıklamasına yer verilen haberde, "Suriye Arap Cumhuriyeti, Ukrayna hükümetinin, Kiev’deki Suriye büyükelçiliğinde çalışan Suriyeli diplomatların oturma vizelerini yenilemeyi reddettiği 2018’den bu yana Suriye ile ilişkilerini fiilen kestiğini hatırlatır" denildi.

Ukrayna diplomatik ilişkileri kestiğini duyurmuştu

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Suriye'nin Ukrayna'nın doğusundaki bağımsızlıklarını tek taraflı ilan eden, Rusya yanlısı Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Luhansk Halk Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını tanımasının ardından Ukrayna'nın Suriye ile ilişkileri kestiğini açıklamıştı.

Suriye yönetimi, Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Luhansk Halk Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını tanıdıklarını açıklamıştı. Suriye'nin Dışişleri Bakanlığından bir kaynağa dayandırılan haberde, "Rusya yanlısı ayrılıkçıların yönetimleriyle iş birliğinin güçlendirileceği ve diplomatik ilişkilerin de kurulacağı" ifade edilmişti.

Ukrayna ambargo kararını duyurmuştu

Ukrayna tarafından yapılan açıklamada ayrıca, Suriye’ye karşı ticaret ambargosunun yanı sıra tüzel ve bireysel kişilere de yaptırımların uygulanacağı aktarılmıştı. Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba’nın da Suriye ile ilgili ifadelerine yer verilen açıklamada, “Duruşumuz net. Ukrayna'nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü baltalamaya yönelik her türlü girişime mümkün olduğunca sert yanıt veriyoruz ve diplomatik cephe de dahil olmak üzere mevcut tüm yollarla ulusal çıkarları koruyoruz” denilmişti.

halktv.com.tr // Dış Haberler