Rusya ile İran 20 yıllık ekonomi ve güvenlik anlaşması üzerinde çalışıyor

Rusya, İran ile ekonomik ve güvenlik boyutlu anlaşmaya imza atma aşamasında. İran ile Rusya arasındaki olası anlaşmada; Hazar gazı, S-400 ve SU-35'lerin satışı ve Suriye'deki durum gibi başlıklar gündemde.

Yayınlanma:
Güncelleme: 28 Ocak 2022 17:58
Rusya ile İran 20 yıllık ekonomi ve güvenlik anlaşması üzerinde çalışıyor

Dünya, Ukrayna krizine odaklanmışken Moskova ve Tahran yönetiminin 20 yıllık ekonomik ve güvenlik anlaşmaları yapmak için çalıştıkları haberleri gündeme geldi.

Independent Türkçe'den Abdulhakim Günaydın'ın haberine göre, ABD ve Batılı devletlerin ambargosunda bunalan İran, farklı ülkelerle yaptığı anlaşmalarla çıkış yolu arıyor. Elindeki zengin petrol ve doğalgaz rezervlerine rağmen ekonomik kriz yaşayan İran, daha önce Çin ile 25 yıllık anlaşma imzalamıştı.

Haberde, İran'ın Çin ile anlaşmasından sonra bir diğer güçlü ülke olan Rusya ile de anlaşma yapmak istediği belirtilirken "anlaşmaya varılması halinde Rusya, İran'ın Hazar'daki gaz sahasından pay alabilir" ifadeleri yer aldı.

İran'a, S-400 ve SU-35'lerin satışı gerçekleştirebilir. Suriye'de çatışma sonrası dönemin nüfuz dengelerinin belirlenmesi de iki ülkenin ajandasında yer alıyor.

Sözkonusu anlaşmaların İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin geçtiğimiz günlerde yaptığı Moskova ziyaretiyle gündeme geldiği belirtilen haberde, "anlaşmalar üzerine çalışıldığı bilgisi bu ziyaret ile gündeme geldi" vurgusu yapıldı.