Kabil'deki patlamada ölü sayısı 170'e yükseldi

Afganistan'ın başkenti Kabil'de Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nın bulunduğu bölgedeki terör saldırılarında 13'ü ABD askeri olmak üzere 170 kişi yaşamını yitirdi. IŞİD'in Horasan grubu, Telegram'dan yaptıkları açıklamada saldırıyı üstlendi.

Afganistan'da Kabil Havalimanı'nda dünkü saldırıların ardından ölenlerin sayısı 170'e yükseldi. Afganistan Sağlık Bakanlığı'na dayandırdığı haberinde CBS'nin Kabil havaalanı yakınlarındaki terör saldırısında ölenlerin sayısı en az 170'e yükseldi, ölenlerden 13'ü ABD askeri, 28'iyse Taliban militanı olarak ilgili kuvvetlerce açıklandı.

Afganistan'daki CBS muhabirinin bildirdiğine göre en az 200 kişi yaralandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Afganistan'daki son durumu açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Az önce aldığım bilgilere göre, Afganistan'daki ölü sayısı 170'i buldu. Tüm bunlar şunu gösteriyor, dünyadaki en güçlü ülkelerin girdikleri yerden hassas çıkmaları gerekirdi ama öyle olmadı. Terör örgütlerine bu ülkeleri teslim etmek suretiyle bölgelerden ayrılmak ciddi sonuçlara yol açtı.  Afganistan’da 20 yıldır büyük emeklerimiz oldu. Ülkedeki ekiplerimizi çekmiş bulunuyoruz. DEAŞ'a karşı en güçlü mücadeleyi biz verdik, veriyoruz" dedi. 

Erdoğan, "Sivillerimizi ülkemize taşıdık. Şu anda az sayıda teknik elemanımız bulunuyor. Bunun dışında tüm ekiplerimizi çekmiş bulunuyoruz" açıklamasını yaptı. 

28 Taliban üyesinin yaşamını yitirdi

İsmi açıklanmayan Taliban yöneticisi, 28 Taliban üyesinin yaşamını yitirdiğini belirterek "Biz, Amerikalılardan daha fazla insan kaybettik" dedi.

Taliban yöneticisi, ABD'nin tahliyelerini tamamlamak ve geri çekilmek için 31 Ağustos tarihini uzatmasına gerek olmadığını söyledi.

Batılı bir güvenlik yetkilisi, saldırıların ardından sivillerin tahliyesinin hızlandırıldığını ve uçuşların düzenli olarak yapıldığını belirtti.

6. patlama ABD'nin imha işlemi 

Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'na yakın bölgede dün çok sayıda patlama sesi duyuldu. İlk iki bombanın havalimanı yakınında patladı. Daha sonra 1 patlama Baba Mina, 2 patlama Şehr-i Nav'da, 1 patlama kentin başka bölgesinde meydana gelirken Darulaman Sarayı yakınlarında silah sesleri duyuldu. Kabil'deki 6. patlamanın ABD güçlerinin kendi ekipmanlarını imha işlemi olduğu bilgisi paylaşıldı.

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, bombalı saldırıların dışındaki patlamaların 'ABD güçlerinin havaalanı içinde kendi ekipmanlarını imha' işlemi olduğunu aktardı.

Saldırıyı IŞİD üstlendi

IŞİD'in Horasan grubu, Telegram kanalından açıklama yaparak saldırıyı üstlendi. Açıklamada, bir intihar eylemcisinin Afgan ve ABD güçleri yakınlarında üzerindeki bombayı patlattığı belirtildi. 

Biden'dan intikam yemini 

ABD Başkanı Joe Biden konuya ilişkin, "Saldırıyı gerçekleştirenleri avlayacağını" söyleyerek intikam almaya yemin etmişti.

Biden, saldırıyı IŞİD'in Horasan kolu tarafından grup tarafından yapıldığını açıklamıştı. 

Son haftalarda IŞİD-Horasan'ın Kabil'deki havalimanına saldıracağına ilişkin istihbarat aldıklarını belirten Biden, bu nedenle de Afganistan'daki misyonlarını 31 Ağustos'a kadar bitirmekte kararlı olduklarını söylemişti.

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Sözcüsü Albay Bill Urban, havalimanındaki terör saldırılarında ölen ABD askerlerinin sayısının 13'e, yaralıların ise 18'e yükseldiğini açıklamıştı.

Taliban kınadı 

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, Twitter'da yaptığı açıklamada, Kabil Havalimanı dışındaki intihar saldırısını kınadı. Mücahid, çifte patlamanın ABD kontrolündeki bölgede gerçekleştiğini söyleyerek, "İslami Emirlik Kabil Havalimanı'nda sivilleri hedef alan bombalı saldırıyı kınıyor" dedi.

MSB: Türk Birliği'nde hasar yok

Milli Savunma Bakanlığı, saldırıların ardından Twitter'dan yaptığı açıklamada Türk Birliği'nde herhangi bir hasar ve zayiatın olmadığını duyurdu.