ABD'li komutandan korkutan Afganistan uyarısı! Saldırıların devamını bekliyoruz

CENTCOM Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, Afganistan’da terör örgütü DEAŞ saldırılarının devam etmesini beklediklerini ifade ederek, tahliyelerin devam edeceğini belirtti.

Afganistan’ın başkenti Kabil’de bulunan Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı yakınındaki iki patlamanın ardından kentte bir patlama daha meydana geldi. Patlamalarda çok sayıda kişi hayatını kaybetti ve onlarca kişi yaralandı.

ABD, saldırıların devam etmesini bekliyor

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, yaptığı açıklamada terör örgütü IŞİD’in saldırılarının devam etmesini beklediklerini ifade ederek, tahliyelerin devam edeceğini belirtti.

Yaklaşık bin ABD vatandaşının hâlâ Afganistan’da olduğuna inanıldığını belirten McKenzie, tahliye edilenlerin can güvenliğini korumaya odaklandıklarını belirterek, “Yaşanan can kayıplarının üzüntüsünü yaşarken, görevimizi icra etmeye devam ediyoruz” dedi.

ABD’nin Taliban ile koordinasyon içinde olduğunu ve saldırılara hazırlanmak için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını belirten McKenzie, “Bu korkakça saldırıyla kimin ilişkili olduğunu belirlemek için şu anda çok sıkı çalışıyoruz ve onlara karşı harekete geçmeye hazırız 7/24 onları arıyoruz” dedi.

kabillll.jpg

'Ortak bir amacı paylaşıyoruz'

Taliban ve ABD’nin Afganistan tahliye görevinde ‘ortak bir amacı’ paylaştığını belirten McKenzie, Taliban’a güvenip güvenmediği veya grubun Kabil havalimanı saldırısının gerçekleşmesine izin verip vermediği sorusuna “Bunun olmasına izin verip vermediklerini bilmiyorum. Bunun olmasına izin verdiklerine beni ikna edecek hiçbir şey olduğunu sanmıyorum. Onlara güvenip güvenmediğime gelince bu çok dikkatli kullandığım bir kelime. Daha önce, ‘söyledikleri değil, yaptıkları’ dediğimi duydunuz” yanıtını verdi.

“31 Ağustos’a kadar buradan çıkmamızı istemek için pratik bir nedenleri var. Havaalanını geri almak istiyorlar. Mümkünse o gün biz de çıkmak istiyoruz. Yani ortak bir amacı paylaşıyoruz” ifadelerini kullanan McKenzie, “Bu ortak amacı canlı tuttuğumuz sürece, birlikte çalışmak yararlı oldu. Bazı güvenlik endişelerimizi azalttılar ve ileriye dönük çalışmaları için yararlı oldular” dedi.

IŞİD üstlendi

Öte yandan bombalı saldırıları sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan terör örgütü IŞİD üstlendi.

whatsapp-image-2021-08-26-at-18-14-39.jpeg