Patlamadan önce 4 ülke vatandaşlarını uyarmıştı

Patlamadan önce 4 ülke vatandaşlarını uyarmıştı
Avustralya, ABD ve Birleşik Krallık, Yeni Zelanda perşembe sabahı itibariyle vatandaşlarına olası bir saldırı konusunda uyarıda bulunmuştu.

ABD, İngiltere, Yeni Zelanda ve Avustralya Kabil Havalimanı'nda yüksek bir terör saldırısı tehdidi olduğunu belirterek vatandaşlarını bölgeden uzak durmaları konusunda uyardı. Uyarının nedenine ilişkin net bir açıklama yapılmamakla birlikte, İngiltere Savunma Bakanlığı, daha önce DAEŞ’e bağlı bir grup olan DAEŞ-Horasan grubunun intihar saldırısı yapma ihtimali olduğunu bildirmişti.

İngiltere:  Yüksek bir terör saldırısı tehdidi var.

Perşembe sabahı İngiltere’nin Savunmadan Sorumlu Bakanı James Heappey, Kabil Havalimanı'nda 'yakın' ve 'şiddetli' bir terör saldırısının 'çok güvenilir bir şekilde rapor edildiğini' söylemişti.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı  “Devam eden ve yüksek bir terör saldırısı tehdidi var. Kabil Hamid Karzai uluslararası havaalanına seyahat etmeyin. Havaalanı bölgesindeyseniz, güvenli bir yere gidin ve daha fazla açıklama bekleyin. Afganistan'dan başka yollarla güvenli bir şekilde ayrılabiliyorsanız, bunu hemen yapmalısınız"  açıklamasını yaptı.

Havalimanındaki patlama ve İtalyan uçağına ateş açılması ise İngiltere ve ABD'nin 'terör saldırısı' tehdidi bulunduğunu açıklamasının ardından geldi.

ABD: Hemen oradan ayrılmalısınız

ABD Dışişleri Bakanlığı, belirtilmemiş "güvenlik tehditlerine" atıfta bulunarak vatandaşlarına yaptığı uyarıda, "Abbey Kapısı, Doğu Kapısı veya Kuzey Kapısı'ndakiler hemen oradan ayrılmalı. Yalnızca bir ABD hükümet temsilcisinden bireysel talimat alırsanız havalimanına gidebilirsiniz” denildi.