ABD Başkanı Biden: Saldırıları IŞİD'in Horasan kolu yaptı! Bedelini ödeteceğiz!

ABD Başkanı Joe Biden, ABD Başkanı Biden, Kabil Havalimanındaki saldırının faillerini affetmeyeceklerini belirterek, kendi belirleyecekleri yer ve zamanda saldırıya karşılık vereceklerini söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden, Afganistan'ın başkenti Kabil'de 12 ABD askerinin öldüğü bombalı saldırılara ilişkin konuştu.

Biden'ın açıklamalarından satır başları;

"Saldırıyı IŞİD'in Horasan grubunun yaptığını düşünüyoruz. Washington'daki komutanlarım en ince detayına kadar bu konuyu incelediler. Sahadaki durum halen gelişmeye devam ediyor. Yaşamlarını feda eden Amerikan askerlerinin hepsi kahraman. Son derece tehlikeli bir görev yapıyorlardı. Tarihte görülmemiş büyüklükte bir tahliye operasyonunun parçasıydılar. Dünyanın en başarılı, en fedakar ve en güçlü ordusunun parçasıydılar. Amerika'nın omurgası diyorum ben onlara. Yüreklerimiz acıyla dolu. Sevdiklerini kaybeden Afganlar da üzüntü içerisinde.

Bu kahramanların ailelerin yaşadıklarını hissedebiliyorum, hissedebiliyoruz. Göğsünüzde bir kara delik varmış gibi. Ancak şunu bilin ki bizim kutsal bir sorumluluğumuz var. Kaybettiğimiz yaşamlar özgürlüğe, güvenliğimize adanmış hayatlardı.

Bu saldırıyı gerçekleştirenler bilsin ki, asla affetmeyeceğiz, asla unutmayacağız. Kendi belirleyeceğimiz yer ve zamanda sizi avlayacağız, bedelini ödeteceğiz.

Afganistan'dan 70 binden fazla kişiyi tahliye ettik. Sürekli bir saldırı tehdidi altında çalıştık. Baştan beri bunu biliyorduk. Sahadaki komutanlarımızla sürekli iletişim halindeydik. Teröristler bizi yolumuzdan alıkoyamazlar. Tahliyeye devam edeceğiz. Bizi korkutamazlar. Bugün yaşananlara rağmen 7 bin kişiyi tahliye ettik.

Komutanlarıma saldırı planı emri verdim

Komutanlarıma IŞİD Horasan (IŞİD-H) grubunun liderlerine saldırı planı emri verdim.

Yapacak çok işimiz var ve bunu yapacak beceri ve kapasiteye sahibiz. kararlı duracağız, görevimizi tamamlayacağız ve askerlerimiz çekildikten sonra da Amerikalıları Afganistan'dan çıkarmak için gereken her şeyi yapacağız.

Saldırı emrini veren IŞİD liderlerinin nerede olduklarını bildiğimizi düşünüyorum.

Taliban'la aramızdaki güven değil karşılıklı çıkarlar meselesi. Taliban ile IŞİD arasında ilişki olduğu bilgisi gelmedi.

Yeni bir saldırı olabileceğinin bilinciyle tahliye operasyonlarına devam ediyoruz.

Bizimle iş birliği yapmanın Taliban'ın çıkarına olduğunu düşünüyorum.

Bir savaş bittiğinde taraflardan birinin herkesin ülkeden tahliye edilmesini garanti ettiği bir savaş yoktur."