Dünyanın izlediği Putin-Biden zirvesi sona erdi... ABD, Rusya'yı açıkça tehdit etti

ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Ukrayna konusunu ele aldığı görüşme sona erdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 08 Aralık 2021 10:25
Dünyanın izlediği Putin-Biden zirvesi sona erdi... ABD, Rusya'yı açıkça tehdit etti

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Biden ve Putin arasında 2 saat 1 dakika süren görüşme bitti.

Biden, Rusya'nın Ukrayna'yı çevreleyen güçlerini tırmandırması konusundaki derin endişelerini dile getirdi ve askeri bir tırmanış durumunda ABD ve Müttefiklerinin güçlü ekonomik ve diğer önlemlerle yanıt vereceğini açıkça belirtti.

Biden, Ukrayna'nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne verdiği desteği yineledi ve gerilimi azaltma ve diplomasiye dönüş çağrısında bulundu. İki başkan, ekiplerini takip etmekle görevlendirdi ve ABD bunu müttefikler ve ortaklarla yakın koordinasyon içinde yapacak.

Başkanlar ayrıca ABD-Rusya Stratejik İstikrar diyaloğunu, fidye yazılımları konusunda ayrı bir diyalogu ve İran gibi bölgesel konularda ortak çalışmayı da görüştüler.

Söz konusu görüşmenin ana konusunu Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik tavrı ve Rusya'nın sınıra asker yığması oluştururken, Biden'ın Putin'e "diplomasi" çağrısı yapması bekleniyordu.

Biden, müttefikleri ile görüşmeyi değerlendirecek

Öte yandan Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, Biden'ın bugün görüşmenin yansımalarına ilişkin Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İtalya Başbakanı Mario Draghi ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile bir telefon görüşmesi yapması bekleniyor.

Biden, dün de söz konusu liderler ile görüşmüş ve "yakın temasta kalma" taahhüdü vermişti.

Beyaz Saray’dan uyarı gibi açıklama

Açıklamada, Biden’ın ABD ve Avrupalı müttefiklerinin, Rusya’nın Ukrayna sınırına yaptığı askeri yığınaktan dolayı duyduğu derin endişelerini dile getirdiği belirtildi.

Ayrıca, "Biden, askeri saldırganlık durumunda ABD ve müttefiklerinin güçlü ekonomik yaptırım ve diğer önlemlerle karşılık vereceğini açıkça belirtti. Biden, Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne verdiği desteği yineledi ve gerilimi azaltma ve diplomasiye dönüş çağrısında bulundu" ifadeleri kullanıldı.

Görüşmede iki liderin, ekiplerini görüşmenin takibini yapmakla görevlendirdiği kaydedildi. Putin ve Biden’ın stratejik istikrara dayalı ABD-Rusya diyaloğu, siber zorbalık ve İran konularını da ele aldığı bilgisi paylaşıldı.

'Rus ekonomisi üzerinde zararlı bir etkisi olabilecek yaptırım'

Öte yandan Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Biden ile Putin görüşmesi sırasında yaptığı açıklamada, "Kamuoyuna ilettiğimiz gibi, Rus ekonomisi üzerinde zararlı bir etkisi olabilecek bir dizi ekonomik yaptırım hazırlama konusunda net olacağı" demişti.

KAYNAK: Anadolu Ajansı