Biden, Putin görüşmesi öncesi müttefiklerine 'alo' dedi

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yapacağı video konferans öncesinde müttefikleri, Fransa, Almanya, İtalya ve İngiltere liderleri ile görüşerek Ukrayna konusunu ele aldı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 07 Aralık 2021 09:39
Biden, Putin görüşmesi öncesi müttefiklerine 'alo' dedi

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, ABD Başkanı Joe Biden, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İtalya Başbakanı Mario Draghi ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Liderler, görüşmede Rusya'nın Ukrayna sınırındaki askeri varlığını artırması ve giderek sertleşen söylemlerinden duyduğu endişeyi dile getirdi.

Daha önce yaptıkları açıklamalarla defalarca, "Ciddi sonuçları olur" diye uyardıkları Rusya'yı gerginliği azaltmaya davet eden liderler, özellikle Normandiya Formatı aracılığıyla yürütülecek bir diplomasinin, Donbas'taki sorunun Minsk Anlaşmaları yoluyla çözülmesi için tek yol olduğunu vurguladı.

Liderler, Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne desteklerinin altını çizerek, konuya ortak bir yaklaşım için yakın temas halinde kalınması için mutabık kaldı.

Bugün görüşecekler

ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün Türkiye saati ile saat 18:00 civarında bir video konferans görüşmesi gerçekleştirecekler. Görüşmede esas konunun Ukrayna olması beklenirken, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov dün yaptığı açıklamada, "Perişan haldeki ilişkiler masada olacak" demişti.

Öte yandan ABD'li yetkililer, Biden'ın Putin ile bugün yapacağı görüşme öncesi, Avrupalı müttefikleri ile görüşeceğini kaydetmişti.

KAYNAK: Anadolu Ajansı