Peskov: Biden ve Putin 'perişan ilişkileri' görüşecek

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, yarın çevrimiçi olarak gerçekleşecek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Joe Biden’ın görüşmesine ilişkin açıklamada bulundu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 06 Aralık 2021 19:34
Peskov: Biden ve Putin 'perişan ilişkileri' görüşecek

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya lideri Vladimir Putin ile ABD’li mevkidaşı Joe Biden’ın, yarın video-konferans yöntemiyle yapacakları görüşmelerinde, Biden’ın ocak ayında göreve gelmesi ardından haziranda Cenevre’de gerçekleştirdikleri ilk görüşmelerinde vardıkları anlaşmaları, "hayli perişan bir halde bulunan ikili ilişkileri", Ukrayna’yla ilgili gerilimi ve NATO’nun Rusya sınırlarına doğru genişlemesini ele alacaklarını belirtti.

Bu sırada Kremlin Sözcüsü, Rusya’nın Batı’dan güvenlik garantisi isterken, kendisinin de benzer garantiler vermeye hazır olduğunu belirtti. Peskov "Güvenlik garantileri tek taraflı olamazlar, bu açık bir şey. Bu garantiler sadece her iki taraftan birden verilebilir" dedi.

Sputnik'te yer alan habere göre, Peskov, Rusya Devlet Başkanı’nın, NATO’nun Rusya sınırlarına doğru genişlemeyi durdurması garantisini içeren bir anlaşma yapılmasına ilişkin girişiminin görüşmenin "kilit gündem maddelerinden birisi" olacağını kaydetti.

'Açıklama yapmayacak'

Kremlin Sözcüsü, ilk görüntülerinin yarın Moskova saatiyle (Türkiye saatiyle aynı) 18:00’de yayınlanacağını söylediği görüşme sonrasındaysa Putin’in herhangi bir açıklama yapmayı planlamadığını belirtti.

'Hindistan'dan önemli bir mesaj gelecek'

Peskov öte yandan Rusya lideri Putin’in bugün gerçekleştireceği Yeni Delhi ziyaretine ilişkin Putin ile Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin görüşmelerini takiben çok önemli bir açıklama yapacaklarını ifade etti.