Hindistan ve Rusya arasında askeri anlaşma

Hindistan Savunma Bakanı Singh, Rusya ile gerçekleşen temasların ardından silah ve askeri işbirliğine yönelik bir dizi anlaşma, sözleşme ve protokol imzaladıklarını açıkladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 06 Aralık 2021 14:31
Hindistan ve Rusya arasında askeri anlaşma

Hindistan Savunma Bakanı Rajnath Singh, Rus mevkidaşı Sergey Şoygu ile görüşmeleri sonrasında, "Hafif silahlar ve askeri işbirliğiyle ilgili bir dizi anlaşma/sözleşme/protokol imzalanmış olmasından memnuniyet duyuyorum" ifadelerini kullandı.

Singh, Şoygu ile görüşmeleriyle ilgili sosyal medya hesabı Twitter'da görüşmeye yönelik, "Bugün Rusya Savunma Bakanı, General Sergey Şoygu ile Yeni Delhi’de üretken, verimli ve kapsamlı bir görüşme gerçekleştirdik. Hindistan, Rusya ile olan özel ve ayrıcalıklı stratejik partnerliğine kıymet veriyor" notunu paylaştı.

Singh öte yandan, "Bugün Rusya Savunma Bakanı, General Sergey Şoygu ile Yeni Delhi’de üretken, verimli ve kapsamlı bir görüşme gerçekleştirdik. Hindistan, Rusya ile olan özel ve ayrıcalıklı stratejik partnerliğine kıymet veriyor" ifadelerini kullandı.

Rusya Savunma Bakanlığı da Yeni Delhi ile 2021-2030 dönemini kapsayan bir askeri-teknik işbirliği anlaşması imzaladıklarını resmi internet sitesi üzerinden duyurdu.

Açıklamada, anlaşma iki ülkenin birlikleri arasında işbirliğinin yanı sıra, silah ve askeri teçhizat geliştirilmesi ve sevkiyatını öngördüğü ifade edildi.

Fotoğraf: @rajnathsingh