Biden-Putin görüşmesi öncesi Rusya'dan 'kırmızı çizgi' vurgusu

Kremlin Sözcüsü Peskov, bugün gerçekleşecek Biden - Putin görüşmesine dair açıklamalarda bulundu. Peskov, Rusya'nın kimseye saldırmayı planlamadığını ancak kırmızı çizgilerini açıkça belirttiğini ve bu konunun Putin ile Biden arasında bugün yapılacak görüşmede ele alınacağını söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 07 Aralık 2021 16:27
Biden-Putin görüşmesi öncesi Rusya'dan 'kırmızı çizgi' vurgusu

Basın toplantısında konuşan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Joe Biden'ın bugün yapacağı video konferans görüşmesi öncesinde açıklamalarda bulundu.

Sputnik'te yer alan habere göre, Peskov, "İki lider bir konuşma yapacağına göre, her şeye rağmen meseleleri tartışmaya odaklanacakları, meseleleri çıkmaza sokmak istemedikleri aşikar. Rus tarafına bakarsak, Putin ABD'yle öngörülebilir ilişkiler aradığımızı defalarca söyledi. Rusya, asla kimseye saldırmayı planlamadı ama bizim de kendi endişelerimiz var, kırmızı çizgilerimiz var. Putin bu konuda net bir şekilde konuştu, Biden hiçbir kırmızı çizgiyi tanımayacağı yanıtını verdi. Bu konu da görüşme sırasında ele alınacak" dedi.

'Çok büyük ilerleme beklenmemeli'

Putin ile Biden arasındaki görüşmenin çok zor bir dönemde yapıldığını ve görüşme sonucunda çok büyük ilerlemeler beklenmemesi gerektiğini söyleyen Peskov, "Bu konuşmadan çok büyük ilerlemeler beklenmemeli. Bu, çok zor bir dönemde gerçekleştirilen bir çalışma konuşması. Avrupa'da gerilim çok aşırı derecede tırmandı. Bu, olağanüstü bir durum. Elbette bu, en üst düzeyde kişisel görüşmeyi gerektiriyor" yanıtını verdi.

'ABD'den başkasını dinleme niyeti yok'

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Putin’in ile yapacağı görüşmede Kiev’in Minsk anlaşmalarını uygulaması gerektiğini anlatacağını, zira Kiev’in ABD’den başkasını dinlemek niyetinde olmadığını ifade etti.

Fotoğraf: AA