Cezayir'den Suriye çağrısı: Arap Birliği'ne dönüşü için uzlaşı arıyoruz

Cezayir Dışişleri Bakanı Ramtan Lamamra ülkesinin diplomatik misyon şefleriyle gerçekleştirdiği toplantı sonrası basın açıklaması yaptı. Lamamra basın açıklamasında Suriye ve Arap Birliği konusuna değindi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 11 Kasım 2021 14:16
Cezayir'den Suriye çağrısı: Arap Birliği'ne dönüşü için uzlaşı arıyoruz

Suriye'nin Arap Birliği'nde askıya alınan üyeliğinin yeniden aktifleştirilmesine ilişkin konuşan Lamamra, ülkesinin daha önce Suriye'nin Arap Birliği'ne dönme vaktinin geldiğini vurguladığını hatırlattı.

'Bu zirve bir fırsat olacak'

Lamamra, "Mart 2022'deki Arap Birliği Zirvesi'ne ev sahipliği yapmaya hazırlanan Cezayir, Suriye'nin Arap Birliği'ne yeniden dönme meselesinde uzlaşı yollarını arıyor. Bu zirve, Arap Birliği'nin yeniden birleşimi için bir fırsat olacak" dedi.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid Al Nahyan'ın dün Suriye'nin başkenti Şam'a yaptığı ziyarete değinen Lamamra, Cezayir'in bu adımı memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

Ne olmuştu?

Arap Birliği, 12 Ekim 2011'de Suriye'nin üyeliğini askıya almış ve Arap büyükelçilerinin, Suriye'de tansiyon düşene kadar Şam'dan çekilme çağrısında bulunmuştu.

Cezayir ise söz konusu karar karşısında çekimser tutum sergilemişti.

Öte yandan son aylarda diğer Arap ülkelerinin Şam yönetimiyle ikili ilişkiler konusunda attıkları adımlar da Suriye'nin Arap Birliği'ne dönebileceği şeklinde yorumlanmıştı.

Covid-19 nedeniyle ertelenen Mart 2020'de Cezayir'de yapılması planlanan Arap Birliği Zirvesi, Mart 2022'de yine Cezayir ev sahipliğinde gerçekleştirilecek.

KAYNAK: Anadolu Ajansı