Suudiler Şam elçiliğinde tadilata başladı

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın yönetimine yönelik Arap ülkelerinden art arda gelmeye başlayan normalleşme sinyallerine, bir yenisinin daha ekleneceğine dair bir iddia bugün Independent Arabia'da yayınlandı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 06 Ekim 2021 15:21
Suudiler Şam elçiliğinde tadilata başladı

Yaklaşık olarak 10 yıl önce başlayan krizle birlikte Suriye’yle ilişkilerini kesen birçok ülkenin Şam’la normalleşme yoluna gideceği belirtiliyor.

Independent Arabia muhabiri Mustafa Rüstem'in haberine göre, Şam'daki Riyad büyükelçiliğinde tadilatlara başlandı. Rüstem'in haberinde "standart prosedür" olarak geçen bu iddia, yine de Suudi Arabistan'ın Şam'a dönme tarihinin yaklaştığı yönünde yorumlanıyor.

Haberde, Suudi Arabistan ve Suriye arasındaki normalleşme sinyallerinin başlangıç noktası olarak bu yıl gerçekleşen bir ziyarete de dikkat çekiliyor. Söz konusu ziyaret, 26 Mayıs 2021 tarihinde Suriye Turizm Bakanı Rami Martini'nin Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a gitmesi. Bu ziyaret 2011 yılında askıya alınan ilişkiler sonrası bir ilk olarak yorumlanmıştı. Ancak konuyla ilgili Riyad’dan herhangi bir açıklama yapılmadı.