Çavuşoğlu: Çok taraflılık bazı ülkeler ve örgütler sebebiyle zayıflatıldı

Çavuşoğlu: Çok taraflılık bazı ülkeler ve örgütler sebebiyle zayıflatıldı
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Endonezya'nın Bali Adası'nda katıldığı G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı sonrasında basına yaptığı konuşmada, "Çok taraflılık maalesef birçok ülkenin ya da bazı örgütlerin attığı tek taraflı adımlarla zayıflatılmıştır" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Endonezya'nın Bali Adası'nda katıldığı G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı sonrası basına yaptığı konuşmada, çok taraflılığın bazı ülkeler ve örgütlerin attığı adımlar sebebiyle zayıflatıldığını vurguladı.

Çavuşoğlu, bugün G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın iki oturumda gerçekleştiğini ve birincisinin "çok taraflılığın güçlendirilmesi" olduğunu belirterek "Çok taraflılık maalesef birçok ülkenin ya da bazı örgütlerin attığı tek taraflı adımlarla zayıflatılmıştır. En son Ukrayna savaşı da örneklerden bir tanesidir. Ama genel anlamda uluslararası sistemin yetersizliği nedeniyle de çok taraflılık giderek zayıflıyor. O nedenle zaten sayın Cumhurbaşkanımız 'Dünya beşten büyüktür' ve ayrıca 'Daha adil bir dünya mümkündür' mottolarıyla buna işaret ediyor ve bu konudaki tavsiyelerimizi tüm dünyayla paylaşıyor" diye konuştu.

'Tahıl ve gübre ihracatı çabalarımızdan konuştuk'

Toplantının birinci oturumunda bu konudaki düşüncelerini paylaştıklarını kaydeden Çavuşoğlu, Ukrayna savaşıyla ilgili neler yaptıklarını anlattıklarını, savaşın nasıl sonlandırılabileceği konusunda Türkiye'nin çabaları hakkında bilgi verdiklerini ve görüşlerini paylaştıklarını ifade etti.

Çavuşoğlu, ikinci oturumun konusunun savaş ve salgın gibi krizlerin etkisiyle gıda ve enerji güvenliği olduğunu, bu konularda Türkiye olarak tespit ve önerilerini paylaştıklarını belirterek "Ukrayna'dan ve Rusya'dan dünyanın şu anda ihtiyacı olan tahılın ve gübrenin ihracatı konusunda sarf ettiğimiz çabalardan ve BM (Birleşmiş Milletler) planından da bahsettim" dedi.

'Asya-Pasifik bölgesine önem veriyoruz'

G20 kapsamında ikili görüşmeler de yaptıklarını kaydeden Çavuşoğlu, Türkiye'nin "Yeniden Asya" açılımıyla Asya-Pasifik bölgesine önem verdiğinin altını çizdi.

'En az gelişmiş ülkelerle en çok ilgilenenlerdeniz'

Çavuşoğlu, Türkiye'nin 2015'te G20 dönem başkanlığı süresince de en az gelişmiş ülkelerin sorunlarını G20'nin gündemine taşıdıklarını hatırlatarak, "O günden bu yana da sürekli G20'nin de gündeminde oluyor. BM'de de aynı şekilde en az gelişmiş ülkeleri en güçlü destekleyen, inisiyatifleri destekleyen ülkelerin başında Türkiye geliyor" dedi.

İsveç ve Finlandiya'ya 'somut adım atın' vurgusu

Toplantı kapsamında Hollanda Dışişleri Bakanı Wopke Hoekstra ve İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares ile de ayrı ayrı bir araya geldiğini aktaran Çavuşoğlu, "İspanya Dışişleri Bakanı Albares'i özellikle Madrid Zirvesi'ndeki başarıları sebebiyle tebrik ettik. Kendileri de yakın iş birliği için teşekkür ettiler. Herkes Madrid'de özellikle Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği konusunda imzaladığımız mutabakat zaptından da bahsetti. Arkadaşlarımıza, mevkidaşlarımıza da 'Bu imzalandı ama şimdi İsveç ve Finlandiya somut adımlar atmalıdır' dedik. Beklentilerimizi bir kez daha vurgulamış olduk" değerlendirmesinde bulundu.

Kasımdaki G20 zirvesinde Erdoğan

Çavuşoğlu, kasımın ortasında Bali'de G20 Zirvesi'nin yapılacağını belirterek, "İnşallah sayın Cumhurbaşkanımız o zirveye katılacaklar" dedi.

Kaynak:AA