Finlandiya el yükseltti: Türkiye'nin AB üyeliğini destekliyoruz

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç Dışişleri Bakanı Anne Linde ve Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto iki ülkenin İttifak'a katılım protokollerinin imzalanması töreninin ardından basın toplantısı düzenledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 05 Temmuz 2022 16:49
Finlandiya el yükseltti: Türkiye'nin AB üyeliğini destekliyoruz

NATO karargahında düzenlenen basın toplantısında konuşan Finlandiyalı Bakan Pekka Haavisto onay sürecinin hızlı olmasını umduğunu söyledi. Haavisto, ülkesinin Türkiye ile uzun dönemli iyi ilişkilere sahip olduğunu, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelik sürecini desteklediklerini vurguladı. "Muhtırada Türkiye'nin endişeleriyle ilgili her konuya değindik" diyen Haavisto, bu nedenle Türkiye'nin katılımla ilgili rızasını alacaklarını umduğunu söyledi.

'Üçlü Muhtıraya tümüyle uyacağız'

İsveç Dışişleri Bakanı Anne Linde, "Üçlü muhtıraya tümüyle uyacağız, takip edeceğiz. Ortak mekanizmamız da olacak. Her üç ülkenin de bunun iyi bir muhtıra olduğunu görebilmesini ve Türk parlamentosunun da onaylayabileceğini hissetmesine imkan vermesini umuyorum" dedi.

'Onay sürecinde aylardan bahsediyoruz'

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "Müttefiklerin hızlı ve kolay bir onay süreci sağlayacağına güveniyorum. Benzer süreci yaşadığımız son örnekte parlamentolarda onay süreci 12 ay almıştı. Dolayısıyla tam olarak söyleyemem ama aylardan söz ediyoruz" diye konuştu.

Stoltenberg, katılım protokollerinin yerel parlamentolarda onay sürecinin ne kadar zaman alacağıyla ilgili soru üzerine, iki ülkenin katılım protokollerinin 30 üye ülkenin de parlamentosunda onaylanması gerektiğini, her ülkenin farklı prosedürü olduğunu ancak birçok ülkenin bunu hızlı yapacağını ifade ettiğini belirtti.

'Üç ülkenin de unun iyi bir muhtıra olduğunu görebilmesini umuyorum'

İsveç Dışişleri Bakanı Linde de bir soru üzerine, "Gerçekten onay sürecinin hızlı olmasını umuyorum. Üçlü muhtıraya tümüyle uyacağız, takip edeceğiz. Ortak mekanizmamız da olacak. Her üç ülkenin de bunun iyi bir muhtıra olduğunu görebilmesini ve Türk parlamentosunun da onaylayabileceğini hissetmesine imkan vermesini umuyorum" ifadelerini kullandı. Türkiye ile müzakerelerin saygı içerisinde geçtiğini belirten Linde, "Türkiye'nin endişelerini çok ciddiye aldık" dedi. Üye olduklarında Türkiye ile uyum içinde çalışacaklarını ifade eden Linde, sınırdışı ve iadelerin mevcut ve normal hukuki süreçlerine tabi olacağını ifade ederek bu çerçevede bu konuda çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Çavuşoğlu: Almayacağız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu NTV'de katıldığı bir programda gündeme dair açıklamalarda bulunarak, "(İsveç ve Finlandiya'yla üçlü muhtıra) Bu belgeye uymak zorundadırlar. Uymazlarsa bunları NATO'ya almayacağız" demişti.

İsveç ve Finlandiya'nın NATO süreci

Türkiye, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine kabul edilmesi adımları karşısında veto kartını göstermiş, iki ülkenin de ittifaka katılabilmesi için, F-35 savaş jeti programının yeniden başlatılması, Washington'dan F-16 satın alabilme ve Rusya'dan satın alınan S-400 füze sistemi için uygulanan yaptırımların kaldırılması koşullarını öne sürmüştü.

Öte yandan Türkiye, iki ülkeden terör örgtü YPG'ye desteğin sona erdirilmesini, FETÖ ve PKK ile ilişkileri olduğu gerekçesiyle aranan 30 kadar kişinin iadesini istemişti.