Çavuşoğlu'ndan İsveç ve Finlandiya'ya tehdit: Belgeye uymazlarsa NATO'ya almayacağız

Çavuşoğlu'ndan İsveç ve Finlandiya'ya tehdit: Belgeye uymazlarsa NATO'ya almayacağız
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "(İsveç ve Finlandiya'yla üçlü muhtıra) Bu belgeye uymak zorundadırlar. Uymazlarsa bunları NATO'ya almayacağız" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu NTV'de katıldığı bir programda gündeme dair açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, "Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan, Madrid'deki dörtlü zirvede Türkiye'nin kırmızı çizgilerini açıkladı" derken "İki sorunumuz var. Birinci PKK gibi terör örgütlerinin faaliyetleri. İkincisi ise sanayi ürünlerinde uygulanan bize yönelik ambargo" ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

  • NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg bu süreçte devreye girdi. Biz kendi taslağımızı gönderdik. En son görüşmede, NATO Zirvesi'nden birkaç gün önce, bu iki ülke bizim taleplerimizi kabul etti. Ancak, bazı konularda görüş ayrılıkları devam etti.
  • Madrid'de görüşmelerde müzakereler devam etti. Sayın Cumhurbaşkanımız Türkiye'nin kırmızı çizgilerini açıkladı. PKK, NATO'nun da terör listesinde. İlk defa YPG/PYD bir NATO belgesinde yer aldı.
  • Ayrıca, Finlandiya ve İsveç NATO üyelikleri konusunda Türkiye'nin milli güvenlik endişelerine saygı duymalılar. Onlar da başbakanları ve cumhurbaşkanları terör örgütlerine herhangi bir destek vermeyeceklerini kabul ettiler.
  • Diğer taraftan iki ülkenin terörle mücadele ve savunma sanayi alanındaki yasalarını güncellemeleri gerekiyor. Yaptığımız mutabakat zaptı bu ülkelerinde oldukça yararına.
  • İsveç ve Finlandiya terörizmle mücadelede Türkiye ile tam işbirliği taahhüt ediyor.
  • Bunlar diyorlar ki, 'Bir terör saldırısı olmadıkça propaganda serbest'. Ama artık bunu da yapamayacaklar. PKK'nın eleman devşirmesini engelleyecekler.
  • Mutabakat zaptımız için diğer NATO ülkelerinin de buna katılmasını sağlayacağız. Sadece üç ülke ile sınırlı kalmayacak. Bu bir yazılı taahhüttür. Biz bunların yazılı ve imzalı olmasını istedik.
  • Mutabakat zammı bir başlangıçtır. Esas olan bağlayıcılıktır. TBMM'den geçmediği halde bu iki ülke de NATO'ya giremez. Mutabakat zaptı üç ülkenin taahhüdüdür.
  • Bizim bunlara verdiğimiz deliller ışığında PYD/YPG/PKK'nın bağlantılı olduğunu belgeledik. ABD'nin, Fransa'nın bu konuda iki yüzlülükleri var. Bunlar biraz da ABD'ye güvendiler. Ama sonunda masaya oturmak zorunda kaldılar.
  • ABD'nin YPG'ye olan yardımları konusundaki hayal krıklığımızı defalarca dile getirdik. Ulusal güvenlik meselesi olduğunda, kimin ne dediği önemli değil. Türkiye uluslararası hukuk çerçevesinde gereğini yapmaktadır. Rusya ve ABD'nin Türkiye'ye bir şey söyleme hakkı yok. Biz, Rusya'nın attığı her adımdan mumnun değiliz. Bu konuda oldukça şeffaf davranıyoruz.

'Kazanmadı demeleri yanlış'

Çavuşoğlu, açıklamasının devamında üçlü mutabakat için Türkiye'nin kazanmadığını söylemenin "yanlış" olacağını ifade ederek, "Eğer bu ülkeler sözlerini tutmazlarsa biz de ona göre adımlar atacağız. Muhalefetin bu konudaki yaklaşımını gerçekten anlamaya çalışıyorum. Bu mutabakattan YPG/PYD rahatsız, FETÖ rahatsız. Yunanistan rahatsız. İsveç ve Finlandiya muhalefetleri rahatsız. Bizim muhalefetimiz neden rahatsız olduğunu anlamıyorum. Milletvekillerinin oylarıyla bir kanun kabul edilecek. Bu mücadeleyi biz milletçe veriyoruz. Bu iki ülkenin sözlerini getirmesi için muhalefet hiç baskı yapmadı. HDP ile siyasi ortaklık yapmak isteyen partiler iki yüzlülüklerini gösteriyor. 'Türkiye kazanamadı' demeleri yanlış" dedi.

İade talebi yaptığımız isimler İsveç ile paylaşıldı.

'İsrail'deki hükümet değişikliği olumsuz etkisi olmaz'

İsrail ile normalleşme atmosferinin gelişmesi ardından İsrail'de yaşanan hükümet krizi ve yapılacak erken seçim, Türkiye ile ilişkilerin nasıl etkileneceği sorusunu da akıllara getrimişti. Bakan Çavuşoğlu bu konuya dair yaptığı açıklamada, "İsrail'deki hükümet değişikliklerinin ilişkilerimizde olumsuz etkisi olmaz. Ekim ayında ülkede seçimler başlayacak. Ardından büyükelçi atamalarına başlayacağız. Mısır ile istediğimiz hızda değiliz. İki tarafın da aynı hızda olması gerekiyor" diye konuştu.

Gıda krizi

Çavuşoğlu, Rusya ve Ukrayna savaşının neden olduğu gıda krizine yönelik ise şunları söyledi: "Birleşmiş Milletler'in bu konuda objektif ve güzel bir planı var. Hem Rusya'nın ihracat ihtiyaçlarını karşılıyor hem de Ukrayan'nın. Planın işlemesi halinde Ukrayna tahılını uluslararası olarak ihraç edebilecek. Mayınları o bölgeden temizlemeden güvenli hatlar oluşturulamaz. Şu anda dünyada gıda fiyatları çok yükseldi. Hem Ukrayna'nın hem de Rusya'nın faydasına olacak şekilde bu sorunun çözülmesini istiyoruz."

F-16 talebi

Çavuşoğlu, "ABD ile ilişkilerimizde görece olarak daha olumlu bir hava var. Sorunların çözülmesi, ilişkilerin geliştirilmesi muhtemel. F-16 konusundaki görüşmelerimiz çok olumluydu. ABD Başkanı Joe Biden da F-16'ların Türkiye'ye verilmesinden yana olduğunu, ancak onayın Kongre'den geçmesi gerektiğini söyledi. Demokrat Parti'de bu duruma karşı çıkan birkaç senatör var. Ancak, şu anda olumsuz bir tablo görmüyoruz" ifadelerini kullandı.

Kaynak:AA