İsveç ve Finlandiya adımına Putin'den Belarus kartı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dış baskılar Rusya ve Belarus'un entegrasyon sürecini hızlandırıyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 01 Temmuz 2022 15:01
İsveç ve Finlandiya adımına Putin'den Belarus kartı

Belarus'un Grodno kentinde düzenlenen 9. Rusya ve Belarus Bölgeler Forumu'nun katılımcılarına video konferans yöntemiyle hitap eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Sözde 'kolektif Batı' tarafından uygulanan eşsiz siyasi ve yaptırım baskısı, bizi entegrasyon süreçlerini hızlandırmaya itiyor" dedi.

Moskova ve Minsk'in küresel pazarlara gübre ile gıda ürünleri tedarikinde işbirliğini geliştireceğini belirten Putin, "Yakın zamanda Aleksandr Lukaşenko ile St.Petersburg'da yaptığımız görüşmede, bu konuyu etraflıca ele aldık ve Belarus ürünlerinin dış pazarlara ihracatı için Baltık'taki Rus limanının aktarma imkanlarını kullanmayı kararlaştırdık" ifadelerini kullandı.

Lukaşenko: Yarınımız olamaz

Putin'den sonra söz alan Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko ise, SSCB sonrası coğrafyadaki ülkeleri egemenliklerini korumak için Rusya-Belarus Birlik Devleti'yle yakınlaşmaya çağırdı.

"Mevcut aşamada Birlik Devleti, entegrasyon süreçlerinin genel akışında lokomotif rolü oynuyor. Devletlerarası kültürel ve ekonomik etkileşimin örneği durumunda" diyen Lukaşenko, "Hala daha şüphe edenler, en kısa sürede birlik ve dayanışma yapmadan, devletlerarası bağları ve olağan insani ilişkileri pekiştirmeden yarınımız olamayacağını anlamalı" değerlendirmesini yaptı.