Rusya: Tahıl ihracatı için Yılan Adası'ndan çekildik

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından "Ukrayna'nın Karadeniz limanlarından tahıl ihracatına izin vermek için Yılan Adası'ndan taktiksel olarak geri çekildiği" açıklaması yapıldı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 30 Haziran 2022 15:38
Rusya: Tahıl ihracatı için Yılan Adası'ndan çekildik

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna Askeri İstihbarat Servisi'nin (GUR) Rus birliklerin Karadeniz'deki Yılan Adası'ndan geri çekildiğine ilişkin açıklamasına yanıt verdi. Bakanlık, Rus askerlerin Yılan Adası'ndan "Ukrayna'nın Karadeniz limanlarından tahıl ihracatına izin vermek için taktiksel olarak geri çekildiğini" belirtti.

Açıklamada, "BM'nin katılımıyla varılan ortak anlaşmaların uygulanması kapsamında insani tahıl koridorlarını sağlamak amacıyla Rusya Federasyonu, Zmiinyi (Yılan) Adası'ndaki mevzilerini bırakma kararı aldı" ifadeleri kullanıldı.

Ukrayna: İyi niyet göstermeleri için düzenli dövmemiz gerek

Gazete Duvar'ın aktardığına göre, Ukrayna Cumhurbaşkanlığı danışmanı Mihail Podolyak Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Rusya Savunma Bakanlığı'nın sözkonusu açıklamasına "Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı, bir 'iyi niyet' olarak Rus birliklerinin Zmiinyi (Yılan) Adası'ndan kaçtığını doğruladı. Dolayısıyla Moskova'nın iyi niyetini göstermesi için onu düzenli olarak dövmemiz gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Ukrayna'nın güney komutanlığından yapılan açıklamada ise adadaki Rus birliklerin "geri itildiği" ve bazı askerlerin sürat tekneleriyle kaçtığı ifade edilmişti.