Z kuşağı hastalığı nerede arıyor?

Z kuşağı hastalığı nerede arıyor?

Koronavirüs salgınıyla birlikte, siberkondri olarak adlandırılan “internetten hastalık arama hastalığı” artış gösterdi. İnternete bağımlı ve obsesif kişilerin yakalandığı belirtilen hastalıktan en muzdarip olan kesim ise Z kuşağı…

Koronavirüs salgını, birçok kişide en küçük semptomlarda dahi endişeye yol açıyor. Salgın korkusunun kökleri ise binlerce yıl öncesine dayanıyor. Fakat hayatımıza internetle birlikte giren yeni bir hastalık var; internetten hastalık arama hastalığı, yani siberkondri.

Milliyet’ten Meltem Günay’ın haberine göre; Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi yeni bir araştırmaya imza attı. İstanbul’da 18-75 yaş arasında 1196 kişiyle gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre, 2000 yılı ve sonrasında doğan Z kuşağının siberkondri seviyesi diğer kuşaklara göre daha yüksek. Araştırmada, 1946-1964 yılları arasında doğanlar arasında siberkondri hastalığı en düşük seviyede çıktı.

Aile hekimi ya da uzman doktordan daha çok güveniyorlar

Araştırmada, hastalık belirtileri/şikâyetleri olduğunda internete başvuran Z kuşağının, aile hekimi ya da uzman doktordan ziyade internetteki bilgiye daha fazla güvendiğini ortaya koyduğunu dile getiren Öğretim Üyesi Dr. Aylin Tutgun Ünal, bunun diğer kuşaklar için de tehlikeli olabileceği uyarısında bulundu. Çalışmada, e-sağlık okur yazarlığının geliştirilmesi gerektiğine dikkat çekilirken, internetten sağlık bilgisi arayan ve bu bilgilerle kendi sağlık sorunlarını gidermeye çalışan kişilerin mutlaka sağlık profesyonellerinden destek almaları önerildi.