Tiyatro emekçileri yine unutuldu: Anlamakta güçlük çekiyoruz

Tiyatro emekçileri yine unutuldu: Anlamakta güçlük çekiyoruz

Ülke genelinde ‘yeni normalleşme’ doğrultusunda adımlar atılırken tiyatro sahneleri ve sahne emekçileri yine unutuldu. Oyuncular Sendikası tarafından yapılan açıklamada “Anlamakta güçlük çekiyoruz” denilerek iktidarın politikalarına tepki gösterildi.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında ‘yeni normalleşme’ döneminin başladığı 2 Mart’ta da tiyatro sahneleri ve sahne emekçileri unutuldu. Yaklaşık bir yıldan beri görmezden gelinen emekçiler, yaşadıkları mağduriyete dikkat çekerek tepki gösterdi. Oyuncular Sendikası tarafından yapılan açıklamada da acil, gerçek ve sürdürülebilir politikalar izlenmesi gerektiği yönünde çağrı yapıldı.

Oyuncular Sendikası tarafından yapılan açıklamada, yeni normalleşme kapsamında hizmet sağlayıcı işletme ve tesislerin faaliyete geçtiği ancak tiyatro sahneleri ve sahne emekçilerine dair yine tek bir söz edilmediği belirtildi.

Açıklamada, “Tek bir satır da olsa resmi yazılarda kendimizi ve varlığımızı göremedik. Anlamakta güçlük çekiyoruz, tam bir yıldır; gerçek, kapsayıcı ve düzenli desteklerden mahrum, ekonomik olarak tükenmiş olan profesyonel ve amatör olarak tiyatrolarda çalışan kültür sanat çalışanlarının ne yapması beklenmektedir?” denildi.

Yeni normalleşmede yeniden görünmez olan sahne emekçilerinin sorunlarına çözüm üretilmesi gerektiği vurgulanan açıklamada, “Yetkili mercilerin acil, gerçek ve sürdürülebilir bir çözüm bekliyoruz” ifadeleri kullanıldı.