Türkiye'nin ilk 'kadın temalı' tiyatro festivali başlıyor

Türkiye'nin ilk 'kadın temalı' tiyatro festivali başlıyor

Türkiye’nin ilk ve tek kadın temalı tiyatro festivali olan 'Kadın Tiyatro Festivali' 4-11 Mart tarihleri arasında Ankara Sanat Tiyatrosu’nun gerçekleşecek. Festivalin geliri kadın mücadelesine destek veren bir kuruma bağışlayacak.

Kadın Oyunları Festivali, Türkiye’de ilk kez Bilkent Center ev sahipliğinde Ankara Sanat Tiyatrosu (AST) iş birliği ile gerçekleşiyor. 4 – 11 Mart tarihleri arasında Bilkent Sahne Ast’ta sergilenecek festivalde; Frida, Dansöz, Evin Kokusu ve Bernarda isimli oyunlar yer alıyor. 

Gelirinin bir kadın esirgeme kurumuna bağışlanacağı festival aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesi misyonu da taşıyor. 

kadin-oyunlari-festivali-1.jpg

"Amaç; Hem sanata hem de kadın mücadelesine omuz vermek"

Festival komitesi tarafından yapılan açıklama şu şekilde;

“Sosyal yaşantının neredeyse tümünün durma noktasına geldiği pandemi sürecinde ilki gerçekleştirilecek olan Kadın Oyunları Festivali’nin bir festivalden daha öte amaçlara hizmet edeceği umudunu taşıyoruz. Her gün fiziksel veya psikolojik erkek şiddeti ya da sosyal, ekonomik, siyasal bir hak kaybı ile gündeme gelen ülkemiz kadınlarının her alanda mücadelesine omuz vermek, farkındalık oluşturmak amacı ile sanatın gücünü kullanmaya karar vererek yola koyulduk. Bu amaçla sanatın yetkinleştirici, bütünleştirici, iyileştirici ve sorunlara farklı açılardan da bakmamızı sağlayan sosyolojik ve psikolojik etkilerini öne çıkarmak istedik.

Mart'ta 2 festival programı 

Bu hedefe en etkin şekilde ulaşmanın bir yolunun da her gün farklı kadın hikayelerinin ele alındığı kadın temalı bir festival yapmaktan geçtiğini düşünerek Kadın Oyunları Festivali’mizi Türkiye’de ilk defa 4-11 Mart tarihleri arasında Ankara’da AST Bilkent Sahne’de ve 17-27 Mart tarihleri arasında ise Ayvalık’ta Ayvalık Belediyesi’nin ev sahipliğinde Vural Sineması Nejat Uygur Sahnesi’nde başlatıyoruz. Şartlar elverirse iki farklı kentte de festivali dijital platformda gerçekleştirmek arzusundayız.

Sınırılı sayıda seyirci kabul edilecek

İlerleyen süreçte pandeminin etkilerinden giderek kurtulmaya başladığımız ilk fırsatta festivalimizi ülkemizin her köşesine ulaştırarak büyütmek kararlılığındayız. Birbirinden nitelikli ve başarılı tiyatro ekiplerinin oyunları ile sanatseverlerin karşısına çıkacak festivalimize pandemi kuralları ve izleyicilerimizin sağlığını düşünerek sınırlı sayıda seyirci kabul edeceğiz. Salonlar pandemi kurallarına uygun ve en sıkı tedbirler alınarak hazırlanmaktadır.

kadin-oyunlari-festivali.jpg

Boş koltuklar da satışa çıkarılacak

Öte yandan pandemi kuralları gereği boş bırakılacak koltuklara cinayetlere kurban giden kadınların fotoğrafları asılacak. Bu koltuklar da satışa açılacak ve destek olmak isteyen duyarlı vatandaşların katkı yapması sağlanıp, elde edilen gelirin bir bölümünün kadın mücadelesine destek veren bir kuruma bağışlanması sağlanacaktır. Bağış yapılan kurum festival sonrasında kamuoyuna duyurulacak.

Festivalde 'Ramize Erer Karikatür Sergisi' de yer alacak 

Ayrıca uluslararası üne sahip karikatüristimiz Ramize Erer’in kadın temalı karikatürleri de festival süresi boyunca Bilkent Center’da ziyaretçilere açık olacak. İlerleyen günlerde programını ayrıntıları ile açıklayacağımız festivalimizde buluşmayı diler, dünyanın her yerindeki tüm kadınların karşılaştıkları her türden sorunun, sıkıntının sadece sahnede oynanan hikayelerden ibaret olacağı güzel ve aydınlık günler temenni ederiz…”