Milli sporcu, Cumhurbaşkanı'nın tehditinin ardından sığınma talep etti

Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko, Tokyo 2020'ye katılan sporculara "Oraya turist olarak gidiyorsanız ve hiçbir şey almadan dönüyorsanız, ülkeye dönmemeniz daha iyi" sözlerini sarfetmişti. Bayanlar 200 metrede mücadele edecek olan Krystsina Tsimanouskaya ise can güvenliğinin tehlikede olduğu gerekçesiyle Belarus'a dönmeyeceğini açıkladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 01 Ağustos 2021 20:17
Milli sporcu, Cumhurbaşkanı'nın tehditinin ardından sığınma talep etti

ONUR DURMUŞ

Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları öncesi ülkesini Tokyo 2020'de temsil edecek sporcuları tehdit etmişti. Lukashenko, "Oraya turist olarak gidiyorsanız ve hiçbir şey almadan dönüyorsanız, ülkeye dönmemeniz daha iyi. Bunu size cumhurbaşkanı olarak söylüyorum, istediğiniz gibi yorumlayın" demişti. Belarus takımı ise şu ana kadar madalya kazanamadı.

Lukashenko'nun oyuncular üzerindeki baskısı dünya gündeminde yankı uyandırırken Tokyo'da bulunan Belarus Milli Takım oyuncusu Tsimanouskaya yeni bir skandalı daha gözler önüne serdi.

Pazartesi günü kadınlar 200 metrede yarışacak olan Tsimanouskaya, yarış öncesinde Instagram hesabında kısa sürede başka bir yarışa gireceğine yönelik bir şikayet videosu paylaştı.

Belarus teknik heyetini eleştiren videonun ardından kendisine eşyalarını toplamasını söylendiğini belirten Tsimanouskaya, sonrasında da havaalanına götürüldüğünü aktardı.

İnstagramda antrenörü eleştirdiği için takımdan çıkarılan oyuncu "Üzerimde baskı var. İznim olmadan beni ülke dışına çıkarmaya çalışıyorlar. IOC'nin müdahil olmasını istiyorum" dedi.

Doping testleri olmayan sporcular nedeniyle yarışa katılması istenmiş

Tsimanouskaya havaalanından Reuters'e verdiği demeçte, "Kızlarımızdan bazıları yeterli doping testleri olmadığı için 4x400m bayrak yarışında yarışmak için buraya uçmadı. Onlar yerine beni yarıştırmak istediler" dediği öğrenildi.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi'ni (IOC) olaya müdahil olmaya çağıran Belaruslu sporcu, siyasi görüşleri nedeniyle hapse atılan veya uzaklaştırılan sporcuları destekleyen Belarus Spor Dayanışma Vakfı'nın (BSSF) Telegram kanalında yayımlanan bir videoda, "Beni iznim olmadan ülke dışına çıkarmaya çalışıyorlar" dedi.

IOC ise Belaruslu atlet hakkında basında çıkan haberleri gördüğünü ve Belarus Ulusal Olimpiyat Komitesi'nden açıklama istediğini söyledi.

Belarus Spor Dayanışma Vakfı'ndan bir kaynak, Tsimanouskaya'nın Pazartesi günü Almanya veya Avusturya'dan sığınma talebinde bulunmayı planladığını söyledi.

ekran-resmi-2021-08-01-19-46-26.png

Lukashenko ülkeyi baskıcı bir rejimle yönetiyor

Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukashenko, 1994'ten beri eski bir Sovyet devleti olan Belarus'u baskıyla yönetiyor. Öyle ki  muhaliflerin 'hileli' olarak nitelendirdiği bir önceki seçimin ardından kendisine karşı olanlara sert müdahalelerde bulunmuştu. 

Diktatör olarak değerlendiriliyor

Sporcuların devlet desteğiyle ayakta durduğu Belarus'ta bazı sporcular hükümeti eleştiren protestolara katılmıştı. Bu isimlerden Olimpik basketbolcu Yelena Leuchanka ve Andrei Krauchanka da dahil olmak üzere birçok kişi hapse atılmıştı. Bu isimler dışında muhalefeti destekleyen birçok milli sporcu da takımdan atılmıştı. Bu davranışından dolayı Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko'ya 'diktatör' yakıştırması yapıldı.

Tsimanouskaya isimli sporcunun, Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko'nun Tokyo Olimpiyat Oyunları'na katılan oyuncular için sarfettiği tehditvari sözlerin ardından can güvenliği olmadığı gerekçesiyle Belarus'a dönmek istemediği öğrenildi.

 

Spor