HDP 'bloke' kararına itiraz edecek

HDP 'bloke' kararına itiraz edecek
HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Eş Sözcüsü Nuray Özdoğan, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Hazine yardımının yapıldığı hesaplarına bloke konulması kararına ilişkin HDP Genel Merkezi’nde açıklama yaptı. AYM’nin kararının siyasi tarihe kara leke olarak geçeceğini ifade eden HDP’li Özdoğan, itiraz edeceklerini bildirdi.

7 üyenin karşı oyu, 8 üyenin kabulü ile kararın alındığını hatırlatan Nuray Özdoğan, “Yine oy çokluğuyla alınan bir karar. Bu kararın içeriğinden anlıyoruz ki bu konu AYM içinde oldukça tartışılmış. Kararın içeriğine karşı oy veren üyelerin, karşı oy gerekçeleri bulunmamakta. AYM kararlarını kendi sitesinde yayınlanıyor. Yayınlanan karar içerisinde de bize karşı oy gerekçelerini göremiyoruz” ifadelerini kullandı.

Karara itiraz edeceklerini belirten Özdoğan, şöyle konuştu: "Türkiye’deki bütün demokrasi güçlerini ve tüm hukukçuları, Türkiye'nin gelecek seçimlerinde daha aydınlık bir geleceğe açılacak kapı için HDP’ye yönelik bu faşizan saldırılara karşı bir arada durmaya davet ediyoruz. Yeniden bir demokratik hukuk devleti kurulmasının yolu açılacaksa bu HDP siyasetiyle olabilecektir. Bu kararı tanımıyoruz. İtirazlarımızı AYM’ye sunacağız."

Kaynak:halktv.com.tr

Etiketler :