HDP'li Beştaş: Karşı çıktığımız tek isim Mansur Yavaş

HDP'li Beştaş: Karşı çıktığımız tek isim Mansur Yavaş
HDP'li Meral Danış Beştaş, altılı masanın olası adayları arasında yalnızca Mansur Yavaş'a destek vermeyeceklerini açıkladı.

Altılı masanın cumhurbaşkanı adayının belirlenmesinde son düzlüğe girilirken, olası adaylar üzerinde HDP'nin nasıl bir tutum alacağı da merak ediliyor.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, altılı masa için gündeme gelen adaylar arasında, yalnızca Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'a destek vermeyeceklerini paylaştı.

Radyo Sputnik’e konuşan Beştaş, Altılı Masa’dan çıkacak adayla ilgili soru üzerine, isimleri değil ilkeleri önemsediklerini söyledi. İsmen karşı çıktıkları tek kişinin Mansur Yavaş olduğunu vurgulayan Beştaş, Yavaş için; “Ürkek, tutum alamayan ve taraf olarak gördüğümüz biri” ifadelerini kullandı.

İlkeler vurgusu

"İsimlerden ziyade ilkeleri önemsiyoruz" diyen Beştaş, "Kürt meselesine yaklaşım turnusol kağıtlarından biridir. Irkçılığa karşı olmak örneğin. Bunda herkesin ezberlerini bozması lazım. Geçmişle yüzleşme lazım. Kürtlerin de herkes gibi bu ülkenin sahibi ve yurttaşı olduğunu kabul etmemiz lazım. Adil yargılamalar yine çok önemli bir başlık. Kadın eşitliği ve özgürlüğü hayati derecede önem verdiğimiz bir ilke. Doğaya yönelik kırım politikasının son bulması gibi ilkelerimiz var" ifadelerini kullandı.

'Mansur Yavaş denklemde yok'

Beştaş, Yavaş'ın bir ziyareti sırasında yurttaşın yanına gelerek 'İnşallah Demirtaş hapisten çıkar' ifadelerine 'İnşallah' yanıtı vermesi sonrası, ertesi gün belediyeden ‘Böyle bir cümlem olmadı’ şeklinde gelen açıklamaya tepki göstererek "Bu kadar ürkek, tutum alamayan ve taraf olarak gördüğümüz biri. Ayrıntıları kişiler üzerinden tartışmak istemiyorum, tek bir görüşü onun üzerinden tartıştığımız için söyledim" dedi. Beştaş ayrıca "Bugüne kadar karşı çıktığımız tek isim oldu o da Mansur Yavaş. Onun adaylığına asla HDP seçmeni sıcak bakmaz. Bizim için denklemde yok. 'İnşallah' kavramını resmi açıklamayla yalanlayan bir insandan herkesi temsil eden bir Cumhurbaşkanı olmaz diye düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

Etiketler :