Davutoğlu, Demirtaş şikayetinden vazgeçmemiş

Davutoğlu, Demirtaş şikayetinden vazgeçmemiş
Ahmet Davutoğlu, Selahattin Demirtaş hakkında şikayetinden vazgeçtiğini açıklamıştı. Ancak Demirtaş'ın, 'kamu görevlisine hakaret'le yargılandığı davada mahkeme şikayetin devam ettiğini açıkladı. Kurmayları ise Davutoğlu'nun şikayetini çektiğini fakat yargılamanın kamu davası olarak devam ettiğini ifade etti.

HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın 'kamu görevlisine hakaret' suçlamasıyla yargılandığı dava bugün Küçükçekmece 23'ncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Dönemin başbakanı ve şimdiki Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Selahattin Demirtaş hakkında şikayetinden vazgeçtiğini açıklamıştı. Ancak duruşmada Davutoğlu’nun şikayetini devam ettiği, mazeret bildirdiği duruşma salonunda açıklandı.

Gazete Duvar'dan Ferhat Yaşar'ın haberine göre, Demirtaş'ın sanık olarak yargılanmasının nedeni 2015'te dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu'na karşı söylediği, 'YPG Fırat’ın batısına geçecek' sözleri oldu. Bu sözler nedeniyle Selahattin Demirtaş hakkında 'kamu görevlisine hakaret' iddiasıyla iddianame hazırlanmıştı.

Sözlerine Masha Amini’yi anarak başlayan Demirtaş, saçlarını ise kadınların mücadelesini desteklemek ve protestoya katılmak amacıyla kazıdığını açıkladı.

Demirtaş savunmasının devamında şunları söyledi:

"Son derece insani bir şeyi dile getirdim. İfade özgürlüğü kullanmak içi konuşuyorum. Bugün esas hakkında mütalaasını savunmak isterdim. Ahmet Davutoğlu muhalefet lideri ve burada olmasını isterdim. Neyime şikayetçi ne kadar ceza almamı istiyor. Bir sonraki duruşmada burada olmasını istiyorum. Bunun me kadar hassas bir konu olduğuna ilişkin beyanı var. Başbakanlık yaptığı dönemdeki davalarla ilgili şikayetini geri çektiğini söyledi. Şikayetini geri çekmediği tek kişi benim. Şimdi bi defa daha Davutoğlu yine şikayetçi. Şaşkınlıkla karşılıyorum. Bir sonraki celsede müdahil olarak ondan dinlemek istiyorum. Hakkımda 47 dava açıldı. 6 yıldır haksız yere tutukluyum. 10 bin yıldan fazla ceza söz konusu. Siyasi tutukluyum. Bunlardan biri de Ahmet Davutoğlu’na hakarettir. Davutoğlu’na sormak isterim. Yüreğin solmadı mı? Tam olarak amacınız nedir? Ben de ona göre savunmamı yapmak isterim. Sizi denetlediğim için bu kadar yıldır yargılanıyorum. Hiç mi bir hata yapmadınız? Hepsini muhalefet mi yaptı? Siz şimdi muhalefettesiniz.

Demirtaş, bir sonraki duruşmada Davutoğlu’nun duruşmaya katılmasını ve kendisinin de aynı şekilde duruşmaya Küçükçekmece’de katılmak istediğini söyledi.

Avukat Ramazan Demir, duruşmada AHİM’in verdiği hak ihlali kararlarını anlattı. Selahattin Demirtaş’ın yargılandığı 23. Asliye Ceza Mahkemesi hakimi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi AHİM kararlarlarının kendileri için bağlayıcı olduğunu söyledi.

Duruşma, 4 Kasım saat 14.00’a ertelendi.

'Davutoğlu şikayetini çekti ama kamu davası sürüyor'

halktv.com.tr'ye açıklamada bulunan Davutoğlu'nun kurmayları, Davutoğlu'nun şikayetini çektiğini fakat yargılamanın kamu davası olarak devam ettiğini ifade etti.