Uğur Şahin ve Özlem Türeci, kanser aşısı için tarih verdi

Uğur Şahin ve Özlem Türeci, kanser aşısı için tarih verdi
Pfizer/BioNTech Covid aşısının arkasındaki ekip, kansere karşı kullanılacak aşının 2030 yılına kadar kullanıma hazır olabileceğini söyledi.

İlaç şirketi BioNTech'i 2008 yılında birlikte kuran çift profesör Uğur Şahin ve Özlem Türeci, kansere çare bulabileceklerini söylemekten çekinirken, üzerinde çalışmaya devam ettikleri "atılımlar" yaptıklarını söyledi.

Çift, geliştirdikleri Covid-19 aşısının temel yapıtaşını oluşturan mRNA teknolojisini, kanser hücrelerini yok etmek amacıyla kullanabileceklerini belirtti. Şahin, kanser aşılarının dünya çapında pek çok hasta tarafından ne zaman kullanılabileceği sorusuna, bunun "2030'dan önce" gerçekleşebileceğini söyledi.

Profesör Türeci de BBC'nin "Sunday with Laura Kuenssberg" programına konuştu: "On yıllar boyunca kanser aşısı geliştirmek için elde ettiklerimiz, Covid-19 aşısını geliştirmemize de vesile oldu. Şimdi Covid-19 aşısı ve onu geliştirme deneyimimiz kanser çalışmalarımıza geri dönüyor. Aşıların nasıl daha iyi ve daha hızlı üretileceğini öğrendik. Çok sayıda insanda bağışıklık sisteminin mRNA'ya karşı nasıl tepki verdiğini öğrendik."

Prof Tureci olumlu ancak temkinli bir yaklaşım sergileyerek, "Bilim insanları olarak kansere çare bulacağımızı söylemek konusunda her zaman tereddütlüyüz. Bir dizi atılımımız var ve bunlar üzerinde çalışmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Kaynak:halktv.com.tr Dış Haberler Servisi

Etiketler :