Demans olabilir misiniz? 9 yıl önceden fark ediliyor

Demans olabilir misiniz? 9 yıl önceden fark ediliyor
Yeni bir araştırmaya göre, teşhis konulmadan dokuz yıl öncesine kadar demans belirtilerini tespit etmek mümkün olabilir.

Alzheimer & Dementia: The Journal of the Alzheimer’s Association dergisinde yayınlanan araştırmanın bulguları, teşhis konulmadan dokuz yıl öncesine kadar demans belirtilerini tespit etmenin mümkün olduğunu gösterdi.

Bu çalışma, demansla ilişkili hastalıklara yakalanma riskini azaltmak için erken müdahalelerden faydalanabilecek kişilerin belirlenmesine yardımcı olmak üzere, gelecekteki risk altındaki hastaların taranabileceği anlamına geliyor. Aynı zamanda çalışmanın yeni tedaviler için klinik deneylere uygun olanların seçilmesine yardımcı olabileceği de düşünülüyor.

Cambridge Üniversitesi'nde genç bir doktor ve çalışmanın yazarı olan Nol Swaddiwudhipong, "Hastaların geçmişlerine baktığımızda, semptomları tanı konulmasını gerektirecek kadar belirgin hale gelmeden birkaç yıl önce bazı bilişsel bozukluklar gösterdikleri ortaya çıktı" dedi.

Doktor sözlerine, "Bozukluklar genellikle hafif olmakla birlikte, kavrayışın çeşitli yönlerini kapsıyordu. Bu, en büyük risk altında olan kişileri (örneğin 50 yaşın üzerindeki veya yüksek tansiyonu olan ya da yeterince egzersiz yapmayan kişileri) tarayabilmemiz ve risklerini azaltmalarına yardımcı olmak için daha erken bir aşamada müdahale edebilmemiz için bir adımdır" ifadeleriyle devam etti.

Erken işaretler

Çalışma için araştırmacılar UK Biobank veri tabanından elde edilen verileri analiz ettiler ve problem çözme ve sayı hatırlamayı hastaların bunama geliştirebileceğinin erken işaretlerinden ikisi olarak belirlediler.

Yine Cambridge Üniversitesi'nden kıdemli yazar Dr. Tim Rittman şunları söyledi: "İnsanlar, örneğin sayıları hatırlama konusunda iyi değillerse gereksiz yere endişelenmemelidir. Bazı sağlıklı bireyler bile doğal olarak akranlarından daha iyi ya da daha kötü puanlar alacaktır. Ancak herhangi bir endişesi olan ya da hafızasının veya hatırlamasının kötüye gittiğini fark eden herkesi doktorlarıyla konuşmaya teşvik ediyoruz."

Demanslıların aldığı kötü puanlar

Birleşik Krallık Biobank verilerine göre Alzheimer'a yakalanan kişiler problem çözme görevleri, tepki verme süreleri, sayı listelerini hatırlama, ileriye dönük hafıza (bir şeyi daha sonra yapmayı hatırlama yeteneğimiz) ve eşleştirme konularında sağlıklı bireylere kıyasla daha düşük puanlar aldılar.

Araştırmacılar bu durumun frontotemporal demans olarak bilinen daha nadir bir demans türüne yakalanan kişiler için de geçerli olduğunu ortaya koydu.

Çalışmaya göre, Alzheimer'a yakalanan kişilerin önceki 12 ay içinde düşme olasılığı, sağlıklı yetişkinlere kıyasla daha yüksek oluyor.

Kaynak:halktv.com.tr Dış Haberler Servisi

Etiketler :