O sebze kan şekerinin düşmesini sağlıyor

O sebze kan şekerinin düşmesini sağlıyor
Bilim insanları, kan şekeri seviyesini yüzde 50 oranında düşürebilen ve diyabet hastalarının tedavisinde "potansiyel" olarak kullanabilecek bir sebzenin adını verdi.

Endokrin Derneği'nin San Diego'daki 97'nci yıllık toplantısında sunulan 2015 bulguları, soğan özünün antidiyabetik ilaç metformin ile birlikte verildiğinde yüksek kan şekeri ve toplam kolesterol seviyelerini "güçlü bir şekilde düşürebileceğini" ortaya koydu.

Nijerya'nın Abraka kentindeki Delta Eyalet Üniversitesi'nden çalışmanın başyazarı Anthony Ojieh toplantı sırasında, "Soğan ucuz ve ulaşılabilir bir üründür ve besin takviyesi olarak kullanılmaktadır. Diyabet hastalarının tedavisinde kullanılma potansiyeline sahiptir" dedi.

Fareler üstünde denendi

Araştırmacılar teoriyi fareler üzerinde test etti. Tıbbi olarak diyabet oluşturulmuş üç grup fareye, ilacın etkisini artırıp artırmayacağını görmek için çeşitli dozlarda soğan özü verildi.

Farelere verilen doz vücut ağırlığının kilogramı başına 200 mg, 400 mg ve 600 mg oldu. Araştırmacılar, diyabet sorunu olmayan üç grup fareye de ilaç ve soğan verdi.

Güçlü bir şekilde düşürdü

Çalışma, diyabetik farelerden vücut ağırlığının kilogramı başına 400 mg ve 600 mg verilenlerin kan şekeri seviyelerini, başlangıç seviyesine kıyasla sırasıyla yüzde 50 ve yüzde 35 oranında "güçlü bir şekilde düşürdüğünü" ortaya koydu.

Soğan özü diyabetik sıçanlarda toplam kolesterol seviyesini de düşürürken, 400 mg ve 600 mg en verimli etkiye sahip olunan dozlar oldu.

Diyabeti olmayanlarda kilo artışı görüldü

Çalışmada soğan özünün diyabetik olmayan sıçanlarda kilo artışına yol açtığı, ancak diyabetik sıçanlarda kilo artışı yaşanmadığı tespit edildi.

Ojieh, "Soğanın kalorisi yüksek değildir. Ancak, metabolizma hızını artırıyor ve bununla birlikte iştahı artırarak beslenmede artışa yol açıyor gibi görünüyor. Soğanın kan şekerini hangi mekanizma ile düşürdüğünü araştırmamız gerekiyor. Henüz bir açıklamamız yok" dedi.

Kaynak:halktv.com.tr Dış Haberler Servisi