Kilo vermek için şeker hapına sarıldılar: Hastalar mağdur

Kilo vermek için şeker hapına sarıldılar: Hastalar mağdur
Diyabet hastalarının kan şekerlerini düşürmek ve uzun vadeli kilo yönetimini sağlamak amacıyla kullanılan Ozempic, son zamanlarda yan etkilerinden biri olan kilo kaybıyla viral oldu.

Diyabet hastalarının ilaç olarak kullandığı Ozempic, yan etkilerinden biri olan kilo kaybı sebebiyle sosyal medya platformu TikTok'ta viral oldu ve bunun sonucunda insanlar, hasta olmasalar bile reçete almak için sıraya girdi.

İlaca duyulan yüksek talep, Ozempic markası altında satılan Semaglutide'in kıtlığına neden oldu ve vücutlarının insülin salgılayabilmesini sağlamak için reçeteye gerçekten ihtiyaç duyan şeker hastaları için sorun yarattı.

İnsüline bağımlı diyabetle yaşayan ve MAD, yani Karşılıklı Yardım Diyabeti sözcüsü olarak çalışan Zoe Wiit, "Şu anda toplumda Ozempic kıtlığı nedeniyle çok fazla endişe var. Sosyal medya bunu zorluyor, insanların üzerinde kilo vermeleri için çok fazla baskı var" dedi. MAD, diyabet hastalarının bulunması zor ilaç ve malzemeleri temin etmelerine yardımcı oluyor.

İlacı bırakınca kilolarını geri alıyorlar

İş kadını ve "Milyoner Çöpçatan" programının sunucusu Patti Stanger, "Tanıdığım herkes bu işin içinde" şeklinde bir tweet attı. Bu düşünce diğer televizyon sunucusu Andy Cohen tarafından da seslendirildi. Cohen, "Herkes aniden 25 kilo daha hafif görünüyor. Peki Ozempic almayı bıraktıklarında ne oluyor?" diye sordu.

Obezite uzmanı Dr. Nancy Rahnama, "Eğer ilacı bırakırlarsa, kilolarını geri alacaklar ve sonra biraz daha alacaklar" diyerek, ilacın gerçek bir ihtiyaç olmadan kullanılmasının yan etkilerinin, böbrek ve safra taşı sorunları da dahil olmak üzere ciddi uzun vadeli risklerle sonuçlanabileceğini belirtti.

Kaynak:halktv.com.tr Dış Haberler Servisi