Prof. Bengi Başer: Bizim sınırlarımızda, salgına dair hiçbir önlem yok

Yeni koronavirüs varyantı Omicron'a ilişkin alınan önlemlerden bahseden Prof. Dr. Bengi Başer, "Bizim sınırlarımızda, salgına dair hiçbir önlem yok" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 29 Kasım 2021 17:13

Prof. Dr. Bengi Başer, Güney Afrika'da tespit edildikten sonra başta Nu varyantı denilen fakat Dünya Sağlık Örgütü tarafından Omicron olarak adlandırılan koronavirüs varyantına ilişkin Halk TV'de Seda Selek ile Neden Sonuç programında değerlendirmede bulundu.

Öte yandan Omicron varyantının Güney Afrika'da tespit edilmesinin ardından 71 Türk vatandaşı tahliye seferiyle İstanbul'a getirildi.

'Aşısızlar bir varyant fabrikası gibi çalışır'

Prof. Dr. Başer, "Aşısızlar bir varyant fabrikası gibi çalışır. Çünkü virüs ürümeyi rahat bulduğu, savunmasız kişilerde -aşısız ve hastalığa hiç yakalanmamış kişiler- çok rahat ürer. Bir mutasyon ihtimalini yaratır. Dolayısıyla aşısızlar bir varyant fabrikası gibi çalışır. Tıpkı deltanın Hindistan gibi düşük aşılı bir ülkede çıkması gibi" dedi.

Başer şöyle devam etti:

DSÖ'nün bir alarm seviyesine geçtiği bu varyantta en büyük endişe aşılardan kaçıştı. Ancak şöyle bir bilgi geldi. Hastaneye yatan hastaların yüzde 65'i aşılı değildi. Yüzde 35'i ise tek doz aşılıydı.

'Bizim sınırlarımızda önlem yok'

Birçok ülke bu varyantın çıktığı Güney Afrika başta olmak üzere Afrika ülkelerine sınırlama getirdiler. Sınır kapılarını kapattılar. Bizim sınırlarımızda ciddi anlamda önlem yok. Bazı ülkeler bunu çok ciddi tutuyor. Ayrıca bu önlem sadece belli ülkelere sınır kapatmakla olmuyor. Mesela bir hasta transferi. Başka ülkelerdeki varyantı transfer etmektir bu...

Biz aslında şu an salgın yönetiminde şunu yapıyoruz. 12'den sonra müzikler yasak bir de arada bir bir yerlerde HES kodu bakılıyor. Aşı karşıtları için bir şey yapamıyoruz, yaptırım gücümüz yok. Akit denilen bir şey var bizi hedef gösteriyor bir şey yapamıyoruz. Ben ne yazık ki salgınla ilgili bir şey yapıldığına inanmıyorum.