Yaptığımız aşılar Omicron'a karşı etkili mi?

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, Hürriyet'te yer alan köşesinde bugün koronavirüsün 'Omicron' mutasyonunu kaleme aldı. Omicron varyantı için yazısında 10 soruyu cevaplandıran Müftüoğlu, "Uzmanların 'korkunç ve tehlikeli' olarak tanımladığı bu yeni varyantın esas özelliği, çok sayıda mutasyonu aynı anda geçirmiş ve taşıyor olması" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Aralık 2021 10:38
Yaptığımız aşılar Omicron'a karşı etkili mi?

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, Hürriyet'te yer alan köşesinde bugün koronavirüsün 'Omicron' mutasyonunu yazdı.

Yeni koronavirüs varyantı için 10 soruyu cevaplandıran Müftüoğlu, Omicron'un da Güney Afrika kaynaklı olduğunu söyledi.

Müftüoğlu, "Geçtiğimiz hafta nur topu gibi yeni bir varyantımız daha dünyaya(!) geldi: Türkçe yazılışı ve okunuşuyla yeni varyanta 'OMİKRON' adı verildi" dediği yeni varyantın diğer varyantlardan farkını da kaleme aldı.

Müftüoğlu'nun yazısında yer alan bölümde Omicron varyantının diğer varyantlardan farkı şöyle açıklandı:

"Uzmanların 'korkunç ve tehlikeli' olarak tanımladığı bu yeni varyantın esas özelliği, çok sayıda mutasyonu aynı anda geçirmiş ve taşıyor olması. Yeni varyantın 'Dikensi Protein'inde yaklaşık '32 adet mutasyon' var! Daha da kötüsü bu yeni varyantta virüsün hücrelerimize girmesini sağlayan reseptörlere bağlanma bölgesinde de '10 adet mutasyon' tespit edilmiş. Bilindiği gibi bir virüste mutasyon sayısı ne kadar çoksa virüsün bulaşma ve yayılma hızı o ölçüde artıyor. Ayrıca 'Omikron'da saptanan mutasyonların 'Farklı ve sıra dışı mutasyonlar birleşimi' olması da uzmanları bir hayli korkutuyor"

Yeni mutasyona karşı aşıların bizi koruyup korumadığı konusunda net bir bilgi sahibi olunmadığını yazan Osman Müftüoğlu, 'Omicron Korkusu'nun nedenini ise bulaşıcılık ve mevcut aşıların koruyuculuk düzeyinin bilinmemesi şeklinde açıkladı.

Aşıların Omicron'a karşı koruyuculuğunun tam olarak olup olmadığı konusunun bilinmediğini ancak aşı yaptıranların daha az risk taşıdıklarını ifade eden Müftüoğlu, "Pfizer ve BioNTech, Omikron’un mevcut aşıyı etkisiz kılması ihtimali konusunda henüz emin olmadıklarını açıkladılar ve 'Eğer böyle bir olumsuz gelişme olursa yaklaşık 100 gün içinde yeni bir aşı geliştirme' sözü verdiler" dedi.

Kısıtlamaların ülkemizde geri gelip gelmeyeceği konusuna da değinen Müftüoğlu, İngiltere'de sıkılaştırılan tedbirleri örnek göstererek, "Bizde de benzer bazı kısıtlamalar devreye girebilir. ama -kişisel fikrim- 'yeni bir kapanma ve/veya okul tatili' gibi meseleler asla gündemde olmayacak, olmamalı" dedi.

Müftüoğlu ayrıca, varyantların önemsenmesi gerektiğini ancak 'kabus' gibi algılanmaması gerektiğini belirtti.