DSÖ: Küresel risk çok yüksek

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) koronavirüsün dünyayı alarma geçiren ve seyahat yasaklarının geri gelmesine yol açan yeni varyantı Omicron ile ilgili olarak "sınırların kapatılması için acele edilmemesi" açıklaması ardından 194 üye ülkeye teknik bilgilendirme yaptı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 29 Kasım 2021 11:03
DSÖ: Küresel risk çok yüksek

İlk olarak Güney Afrika'da görülen ve hızla dünyanın birçok ülkesine yayılarak tespit edilen Covid-19'un yeni varyantı omicron için DSÖ yetkilileri "küresel riskin çok yüksek olduğunu" belirtti.

'Vaka sayıları aratabilir'

Omicron'un küresel çapta yayılması ihtimalinin ve varyantla ilgili küresel riskin çok yüksek olduğunun altını çizen DSÖ yetkilileri, varyantın özelliklerine bağlı olarak ileride büyük vaka artışları yaşanabileceği ve ciddi sonuçlara yol açabileceği vurgusu yaptı.

Daha önce görülmeyen mutasyon

Omicron varyantında daha önce görülmediği kadar spike protein mutasyonu görüldüğünü vurgulayan DSÖ yetkilileri, bunlardan bazılarının pandeminin gidişatına olası etkileri açısından endişe verici olduğunu belirtti.

Spike protein mutasyonu, virüsün insan hücresine girmesini sağlayan dıştaki dikensi kısmında mutasyon olması anlamına geliyor.

'Riske dayalı yaklaşım belirlenmeli'

Sputnik'te yer alan habere göre, üye ülkeleri ilk Omicron vakalarını bildirmeye çağıran DSÖ yüksek risk grubundakileri aşılama hızının artırılması gerektiğini de vurguladı. Öte yandan seyahat kısıtlamaları ve sınırların kapatılmasını yanlış bulduğunu bir kez daha dile getiren yetkililer, ülkelerden bu konuda riske dayalı bir yaklaşım benimsemelerini istedi.