Saadetli Kamalak: AKP ile ittifak yapılırsa ülke daha da gerilir

Saadet Partisi'nin eski genel başanlarından Mustafa Kamalak, AKP'nin ittifak teklifi için "Vebali büyük olan ile ittifak yapılamaz" demesi sonrasında binlerce partilinin kendisini arayıp kutladığını söyledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk ile görüşüp ittifak teklif etmesinden sonra gelişen süreci, partinin eski genel başkanlarından, Mustafa Kamalak dün gece Halk TV’de yayınlanan Özlem Gürses ile Kayda Geçsin’de değerlendirdi.

Oğuzhan Asiltürk’ün 8 Ocak’taki görüşmenin ardından yaptığı açıklamada kararın seçim dönemine bırakıldığını söylemesi, ittifak teklifine sıcak bakıldığı izlenimine yol açmıştı. Daha önce Erdoğan’ın teklifi için “Vebali büyük olan ile ittifak yapılamaz” sözlerini sarfeden Kamalak ise parti içinde durumun tam aksi olduğunu söylüyor.

Kamalak, Saadet Partisi içinde Cumhur İttifak’ına yönelen bir kesim bulunmadığını kesin bir dille tekrar vurgulayarak şöyle konuştu: “Tam aksine binlerce parti mensubu beni aradı. ‘Yüreğimize su serptiniz’ dediler. Bugün de aynı kanaatteyim. Eğer Saadet Partisi AKP ile ittifak yapacak olursa kanaatimce ülke daha bir gerilir. Ülke iki kampa ayrılmış olur.”

Ülke neden gerilecek?

Kamalak böyle bir durumda neden ülkenin gerileceğini de şu sözlerle açıkladı: “Fiilen bir tarafta Cumhur İttifakı yanı mütedeyyin insanların toplandığı kamp. Buna karşılık ikinci kamp solcular, komünistler, bölücülerle iş birliği içinde olan kamp. Buna kanaatimce hiçbirimizin hakkı yoktur. Bu ülkenin çatışmaya, bölünmeye tahammülü yoktur. Böyle bir kamplaşma ülkeyi bölünmeye, çatışmaya götürür. Hepimiz bu milletin evlatlarıyız.”

AKP’nin veballerini sıraladı

Kamalak AKP’in Irak’ın, Suriye’nin bu hale gelmesinde, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nda Türkye’ye tek destek veren lider olan Muammer Kaddafi’nin linç edilmesi ve Libya’nın parçalanmasında vebali olduğunu anlattı.

Veballeri sayarken Çözüm Süreci’nde yürütülen görüşme btrafiğini de eleştiren Kamalak, “Çözüm sürecinde milli görüşün tek temsilcisi olan Saadet Partisi uyardı. Siz bir kesimi hem terörist olarak suçluyorsunuz hem de bunlarla oturup müzakerede bulunuyorsunuz. Teröristle müzakere değil mücadele edilir dedik. Müzakerenin yeri Oslo, İmralı hele hele Kandil hiç değil, TBMM’dir dedik” diye konuştu.

CHP’nin dışlanması

CHP’nin dışlanmasını da değerlendiren Mustafa Kamalak “Cumhuriyet Halk Partisi bu ülkenin ana muhalefet partisidir. CHP ile müzakere etmeyeceksek bir milli sıkıntıyı, terör olayını kiminle müzakere edeceğiz?” eleştirisinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Refah Partisi çatısı altında birlikte siyaset yaptıkları döneme atfen "1994 ruhu" göndermesi yapmasını da Kamalak "AKP’nin 94 ruhuna dönmesi kanaatimce mümkün değildir. Ne yaparsa yapsın mümkün değildir" diye değerlendirdi.