Sınırdaki bekleyişin 12'nci günü: Halk TV muhabiri İrem Yıldırım aktardı

Halk TV muhabiri İrem Yıldırım ve kameraman Yavuz Dönmez, sınırdaki göçmenlerin bekleyişinin 12'nci gününde son gelişmeleri ve yaşananları aktardı.

Muhabir: İrem Yıldırım - Kameraman: Yavuz Dönmez

Halk TV, Yunanistan sınırında 12 gündür gerçekleri ve yaşananları aktarmaya devam ediyor. Birçok zorlukla ve engellemeyle karşılaşan Halk TV ekibi, tüm bu zorluklara rağmen halkın haber alma hakkını savunmak için 12 gündür Edirne'den, Pazarkule Sınır Kapısı'ndan yaşanan insanlık trajedisini gözler önüne seriyor.

Muhabirimiz İrem Yıldırım, sınır hattında yaşanan son gelişmeleri Şule Aydın ile Haber Masası'na anlattı.

Yıldırım'ın bize aktardığı detaylı bilgiler ise şöyle:

- Sınırın diğer tarafında göçmenlerin ülkeye girişini engellemek amacıyla çalışmalar devam ediyor. Bir yandan Yunan askerleri siper kazarken, diğer yandan ülkenin medyasında ciddi bir karartma söz konusu. Yunan halkının büyük çoğunluğu, burada yaşananlardan bihaber durumda. Burada konuştuğumuz göçmenler; Yunan askerleri tarafından darp edildiklerini, kıyafetlerinin, telefonlarının ve paralarının alındığı aktardı. Pakistanlı bir göçmen ise "Paramızı aldılar. Ne orada yaşayabiliyoruz ne de bu tarafta yemek alacak paramız var" ifadelerini kullandı. Yunan sınır güvenliğinin yanısıra ırkçı paramiliter gruplar da hudut hattında ülkeye girmeye çalışan göçmenleri 'geri ittiriyor'. Geri ittirmeyi tırnak içinde söylüyorum çünkü pek insani bir tanımlama olmasa da bu şekilde kullanıyor...

- Göçmenlere yapılan insanlık dışı muameleler bunlarla da sınırlı kalmıyor. Henüz tanık olamadığım ama birden fazla göçmenle konuşarak doğrulattığım bilgilere göre dün Yunan askeri sınır hattına tarım ilacı sıktı. Bu hem bir zehir hem de aşağılama amaçlı yapılmış bir hareket olarak değerlendiriliyor. Yine göçmenlere kafa kesme işareti yapan kamuflajlı kişilerin Yunan askeri mi yoksa ırkçı paramiliter grupların mensupları mı henüz belli olmamakla birlikte; sözkonusu paramiliter gruplar aylardır bu bölgede deyim yerindeyse terör estiriyor. Göçmen akınının 12 gün önce yoğunlaşmasıyla birlikte bu gruplar ilk kez görünür bir hâl aldılar.

- Sınırın Türkiye tarafında ise güvenlik güçleri devriyelerine başlamış durumda. Bin kişilik özel tim, hem göçmenlere yapılan sert müdahaleleri önlemek amaçlı hem de sınır güvenliğini sağlamak amaçlı sürekli devriye yapıyorlar. Öte yandan tampon bölgeye girişler ise parmak izi uygulamasıyla yapılmaya başlandı. Birkaç gün önce başlayan bu uygulama mağduriyetler de yaratıyor. Yeni gelen göçmenler tampon bölgedeki, artık neredeyse çadırkent hâline gelmiş durumdaki bölüme giriş yapamıyor. Bununla beraber parmak izi alınmayan ancak uygulama başlamadan önce de burada bulunan göçmenler de yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamak üzere kamp alanından şehir merkezine gittiklerine tekrar içeri alınmadılar. Jandarmadan aldığım bilgilere göre, tampon bölgesinde günde 6 öğün yemek dağıtılıyor. Böylece bir öğünü kaçıran göçmenler diğer öğünlerde karınlarını doyurabiliyorlar.

- Hava şartları 12 gündür olduğu gibi hâlen zorlu durumda. Bugün özellikle biraz daha soğuyan hava, bilhassa çocukları ve bebekleri olumsuz etkiliyor. Başlarını sokacak bir çatıları olmayan göçmenler; Yunan askerinin saldırıları, açlık, umutsuzluk ve yorgunluğun yanısıra bir de olumsuz hava şartlarıyla mücadele etmek zorunda kalıyorlar.

İlgili Haberler