Halk TV gündeme getirmişti: İtalya'da mahsur kalan 188 Türk öğrenci bu gece yurda dönüyor

İtalya'da yaşanan coronavirüs salgını nedeniyle mahsur kalan 188 Türk öğrenci, bu gece Roma'dan kalkacak uçakla Türkiye'ye dönüyor. Öğrenciler, 14 gün boyunca karantina altında olacaklar.

Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Mart 2020 21:58
Halk TV gündeme getirmişti: İtalya'da mahsur kalan 188 Türk öğrenci bu gece yurda dönüyor

Muhabir: Ali Isıyel

İtalya'da mahsur kalan 188 Türk öğrenci yurda dönüyor. halktv.com.tr ve Fikiryol tarafından gündeme getirilen olayda, Bari'de yüksek lisans yapan öğrenci Büşra Türk Halk TV'de Şule Aydın'a bağlanarak yetkililere çağrı yapmıştı.

13 Mart için yüksek lisans yaptığı enstitünün bilet almasına rağmen daha sonra seferler iptal edildiği için İtalya'da mahsur kalan Büşra Türk'ün de aralarında olduğu 188 Türk öğrenci yurda dönüyor.

Hiçbir Akdeniz ülkesi öğrencisi dönemiyor

Hiçbir Akdeniz ülkesi öğrencisinin dönemezken kendilerinin dönebildiğini aktaran Türk, "Şu an havaalanındayız, birazdan uçağa bineceğiz" dedi.

Roma'dan düzenlenecek sefer öncesi, Bari'den Roma'ya trenle gelen öğrencileri istasyonda büyükelçilik çalışanları karşıladı ve bir otele yerleştirdi. Bir gece otelde konaklayan öğrenciler, bugün Türkiye'ye gelmek üzere uçağa biniyorlar.

Samsun'da karantinaya alınmaları bekleniyor

Karantina için net bir bilgi bulunmuyor. Öğrenciler, karantina hakkında Türkiye'de bilgilendirilecek. Ancak 188 öğrencinin Samsun'da karantinaya alınması kuvvetle muhtemel. 

Halk TV'ye daha önce yaptığı açıklamada "Ülkemde her türlü karantina koşullarını kabul ediyorum" diyen Türk bu kez de "Güvenliğimiz için ellerinden geleni yaptılar. THY çalışanlarına ve başta Roma Büyükelçisi Murat Salim Esenli olmak üzere Roma Büyükelçiliğine teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.