İtalya’da mahsur kalan öğrenci: Büyükelçilik 'Kendi başınasınız' dedi

İtalya'da yükseklisans öğrencisi olan Büşra Türk isimli öğrenci, dün çektiği videoda İtalya’da karantinada kaldıklarını ve ülkeye dönemediklerini duyurdu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 17 Mart 2020 18:40

Büşra Türk, çektiği videoda İtalya’da eğitim gördükleri enstitünün kendilerine yurda dönmek için uçak bileti sağlamasına rağmen, Türkiye’nin sınırları kapatması nedeniyle geri dönemediklerini ifade etti. Türk, “Burada karantina altındayız. Hiçbir şey yapamıyoruz. Sadece markete ve eczaneye gitmemize izin veriyorlar, bunun için de imza atmamız gerekiyor. Enstitü çalışanları burayı terk etti. Biz öğrenciler olarak buradayız. Enfekte durumu var mı enstitü binasında bunu bilmiyoruz” dedi. Türk, aynı zamanda yurda dönüşlerinin sağlanması durumunda, devletin uygulayacağı karantina koşullarını kabul edeceklerini dile getirdi.

Fikiryol’a konuşan ve devlet yetkililerinden kendisi ve arkadaşları adına yardım isteyen Büşra Türk şunları söyledi: 

“İtalya’nın Apulia Bölgesi’nde bulunan Bari kentine bağlı Valenzano’da yüksek lisans eğitimi amacıyla bulunmaktayım. Uluslararası Akdeniz Ülkeleri Araştırma Enstitüsü’nde (CIHEAM) iki türk öğrenciyiz.”

Büyükelçilik 'Kendi başınasınız' dedi 

“Virüsün İtalya’da yayılmaya başlaması sonucunda Bari hava alanında uçuş bulamadığımız için dönüşü sağlayamadık. 11 Mart 2020 tarihinde bulunduğum enstitü tüm öğrencilerini ülkelerine geri göndermek istedi ve uçuşları takip ettiler. Bizde Türk öğrenciler olarak Roma ve Milano Büyükelçiliği’ne ulaştık fakat yazılı bir bilgilendirme gelmediğini ve kendi başımıza olduğumuzu, eğer kendi yöntemlerimizle gitmeyi tercih edersek aktarma yaptığımız ülkelerde karantinaya alınabileceğimizi söylediler.”

Dışişleri ve Sağlık Bakanlıkları da geri dönüş sağlamadı 

“Bunun üzerine T.C Dışişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’na ulaştık. Fakat yine bir sonuç alamadık. Bir sonraki gün ise Bari’den tüm uçuşlar iptal olmuş durumdaydı. Bugün, Roma Büyükelçiliği’nden erasmus programı dahilinde burada bulunan öğrenciler için yazı geldi ve biz de buna dahil olduk. Gereken belgeleri yolladık, olumlu ya da olumsuz geri dönüş beklemekteyiz.”

'Kendi ülkemizde karantinaya alınmayı kabul ediyoruz' 

“Şuan ki durumumuz; enstitü dışına çıkamıyoruz yemekhane çalışanları vardiyalı gelip yemek ihtiyacımızı karşılıyorlar. Market ve eczane dışında dışarı çıkmamız yasak. Dışarıda bulunmamız durumunda polis cezai işlem uygulayacak. Burada hapis olmuş durumdayız ve gereken ilginin gösterilmediğini düşünüyorum. En azından bizi alabileceklerine dair bir tarih verebilirlerse, kendi ülkemizde karantinaya alınmayı kabul ediyoruz. Biz Türkiye Cumhuriyeti’nin çocuklarıyız. Sağlıklı bir şekilde ülkemize alınmak istiyoruz.“

Büşra Türk, Halk TV'ye bağlandı

Büşra Türk, Halk TV'de Şule Aydın ile Haber Masası'na bağlanarak yaşadıkları zorlukları anlattı. Ülkeye dönmek istediklerini belirten Türk, "Bize hiçbir bilgilendirme yapılmadı" dedi.