İtalya'da mahsur kalan öğrencilere elçilik sırt çevirdi: Kaderlerine terk edildiler

İtalya'da Covid-19 salgını nedeniyle mahsur kalan Türk öğrenciler, Türkiye'deki tüm karantina koşullarını kabul ettiklerini belirtmelerine rağmen yurda dönmeleri için kolaylık sağlanmıyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 22 Mart 2020 15:10
İtalya'da mahsur kalan öğrencilere elçilik sırt çevirdi: Kaderlerine terk edildiler

Muhabir: Ali Isıyel

İtalya'daki Türk öğrenciler kaderine terk edilmiş durumda. Geçtiğimiz hafta halktv.com.tr ve Halk TV olarak gündeme getirdiğimiz, İtalya'nın Bari kentinde mahsur kalan yüksek lisans öğrencisi Büşra Türk ve arkadaşları Türkiye'ye dönerek ülkelerinde karantinaya alınmak istediklerini söylüyor.

Kendi imkânları ile Roma'ya gelmeleri istendi

Geçen günlere rağmen, Türk yetkililerinden hiçbir haber çıkmadı. Dün bakanlık tarafından, yurtdışında olan yurttaşların yurda dönüşünün sağlanacağı açıklamasının ardından Büşra Türk ve arkadaşları da kendilerine en yakın elçilik olan Roma Büyükelçiliği ile iletişime geçmek istediler. Fakat büyükelçiliğe ulaşamadılar. Daha sonra yaptıkları bazı girişimlerle bugün Türkiye saati ile 18.00 sularında Roma Büyükelçisi Türk'ü aradı ve seferim Roma'dan düzenleneceğini çünkü oradan daha çok talep olacağını ve bu nedenle Roma'ya "kendi imkânları ile" gelmeleri gerektiğini belirtti.

Sonuç alamadılar

Roma ile kaldıkları yer olan Valenzano'daki Ciheam Enstitüsü olan Türk ve arkadaşları, Roma'ya 5 saatlik mesafe olduğunu ve bu nedenle zaten İtalyan polisinin bile kendilerini oraya steril koşullarda götüremeyeceklerinden kabul etmediğini belirtmesine rağmen bir sonuç alamadılar.

"Türkiye'deki tüm karantina koşullarını kabul ediyoruz"

halktv.com.tr'ye konuşan Türk, kendi imkânlarıyla o yolu gitmesinin başkalarını riske atacağını belirterek "Roma'ya gitmek için kimseyi riske atamam" derken; Türkiye'deki tüm karantina koşullarını kabul etmelerine rağmen karantinadan kaçmaya çalışanların aksine ülkesine dönmesine izin verilmemesi ve yetkililerin bu konuda yardımcı olmamaları nedeniyle tepkili.