Orhan Bursalı: AİHM kararına uymak anayasa emridir

Orhan Bursalı: AİHM kararına uymak anayasa emridir
Orhan Bursalı bugün yazdığı köşe yazısında, Selahattin Demirtaş hakkında AİHM'nin kararını ele aldı.

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Orhan Bursalı, AİHM'nin Demirtaş hakkında 'derhal serbest bırakılmalıdır kararını ve iktidarın karara yönelik "bizi bağlamaz" söylemini yazdı.

Bursalı'nın köşe yazısından ilgili bölüm:

“Evet, 'Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Selahattin Demirtaş hemen serbest bırakılmalı kararı bizi bağlamaz' lafları boştur. Kim söylerse söylesin, boş laftır. Yani anayasamızda yazılı 90. maddede AİHM kararlarının (milletlerarası anlaşmaların) kanun hükmünde olduğu belirtiliyor ve üstelik bu anlaşmaların anayasaya aykırılığı için Anayasa Mahkemesi’ne bile başvurulamaz deniyor.

Eğer açık bir aykırılık varsa, AİHM kararları geçerlidir; yapılacak şey, anayasanın ve yasaların buna göre yeniden düzenlenmesidir. Nitekim Türkiye çeşitli dönemlerde bu uyumu sağlamıştır, anayasa ve yasa maddelerini değiştirmiştir.

'Uymuyoruz, bizi bağlamaz' sözleri, anayasayı çiğnemektir.

Biliyoruz ki bu iktidar çeşitli dönemlerde anayasanın amir hükümlerine uymamakta direnmiştir. İktidara bağlı alt mahkemeler bile bizim anayasa kararlarını tanımazken, iktidarın AİHM kararlarına 'hadi oradan..' tepkisi de normaldir.

Doğrusu tersi olsaydı şaşırır, sevinir ve “Hey ne oluyor” diye sorardım!”

Yazının tamamını okumak için tıklayın.