AİHM'den Demirtaş kararı: Derhal tahliye edilmeli

AİHM'den Demirtaş kararı: Derhal tahliye edilmeli
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi, tutuklu eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile ilgili kararı açıkladı. AİHM, Demirtaş'ın derhal tahliye edilmesi kararını verdi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi, HDP'nin eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğuna ilişkin kararını açıkladı. AİHM, Demirtaş'ın tutukluğunun Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin beş maddesini ihlal ettiğine ve Demirtaş'ın derhal serbest bırakılması gerektiğine hükmetti. 

Mahkeme kararında, Demirtaş'ın tutukluluğuna ilişkin alınan kararlarda terör bağlantılı suçlamalara ilişkin bir delil bulunmadığını belirtti. Kararda, Demirtaş'ın tutukluluğu için sunulan gerekçelerin sadece başka siyasi amaçları gizlemek için kullanıldığı ifade edildi. Mahkeme Demirtaş'a Türkiye’nin 3 bin 500 avro maddi, 25 bin avro manevi tazminat ve 31 bin 900 avro masraf ödemesi yapmasına karar verdi.

Kararın ardından Halkların Demokratik Partisi (HDP) yaptığı açıklamada, "AİHM Büyük Daire, Demirtaş’la ilgili geçen yıl yaptığı duruşmaya yönelik verdiği kararı açıkladı. Bu kararın gereği olarak Demirtaş ve tüm seçilmiş siyasetçiler derhal serbest bırakılmalıdır. Seçilmişleri rehin tutma suçu daha fazla sürdürülemez" ifadelerini kullandı.

Demirtaş Twitter üzerinden açıklama yaptı:

Selahattin Demirtaş Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şunları söyledi:

"Ben halkıma kurban olurum. Hiç endişelenmeyin. Birliğinizi ve umudunuzu güçlü tutun. İnanın biz kazanacağız. Biz buradayız. Siz de orada mısınız?"

demirtassss.png

Başak Demirtaş: Selahattin’in suçsuz olduğunu halk biliyordu ve şimdi AİHM Büyük Daire tarafından da kesin olarak tescillendi

Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş, AİHM'in kararına ilişkin Twitter hesabından değerlendirmelerde bulundu. Başak Demirtaş açıklamasında, "Selahattin’in suçsuz olduğunu halk biliyordu ve şimdi AİHM Büyük Daire tarafından da kesin olarak tescillendi. Dört yıldır içeride tutulması ağır bir suçtu, şu dakikadan itibaren tahliyesinin engellenmesiyle manevi işkence suçu da oluşacaktır. #DemirtaşİçinÖzgürlük" ifadelerini kullandı.

Selahattin Demirtaş'ın avukatlarından Mahsuni Karaman, Benan Molu, Ramazan Demir ve Aygül Demirtaş karara ilişkin Twitter üzerinden açıklama yaptı.

Üç avukatı da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Aihm Büyük Dairesi, olması gerektiği gibi, Sn Demirtaş ile ilgili ağır ve tarihi bir karar ile derhal tahliye kararı vermiştir. Bu kararla, müvekkilimiz hakkındaki tüm suçlamalar boşa çıkmış, müvekkilin 4 yıldır siyasi sebeplere bağlı rehin tutulduğu gerçeği tescil edilmiştir. Aihm Daire kararından sonra 'karar kesin değil' bahanesi ortadan kalkmıştır. Bu karar kesin ve emredicidir. Türkiye yargısının, 'karşı hamle yapar işi bitiririz' anlayışına prim vermeden Sn. Demirtaş’ı derhal serbest bırakması gerekmektedir."

Etiketler :