Levent Gültekin'e saldırı zincirin son halkası: Bunu durduracak devlet yok mu?

Levent Gültekin'e saldırı zincirin son halkası: Bunu durduracak devlet yok mu?

Türkiye’de son dönemde gazetecilere ve siyasilere saldırılar arttı. Saldırılar kimi zaman bir televizyon programı çıkışında, kimiyse evlerinin yakınında gerçekleşti. Halk TV programcısı Levent Gültekin de Bakırköy Meydanı'nda saldırganların hedefi oldu.

Basın ve ifade özgürlüğünün tartışmalı hale geldiği Türkiye'de, gazetecilik yapmak ve muhalif görüş ifade etmek aynı zamanda tehlikeli bir duruma geldi. Cezasızlık politikaları Türkiye'yi gazetecilerin sokak ortasında darp edildiği bir ülke konumuna getirdi. 

2021’in ilk 15 gününde 5 gazeteci saldırıya uğradı 

KRT TV programcıları Afşin Hatipoğlu ve Osman Güdü, Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Orhan Uğuroğlu, sokak ortasında saldırıya uğradı. Aksaray’da Anadolu’nun Sesi Gazetesi Haber Koordinatörü İzzet Tınmaz, Aydın’da gazeteciler Murat Uçkaç ve Kıymet Sarıyıldız, Uşak’ta Egem TV kameramanı Feyzi Tokat ile muhabir Umuhan Şahin, Rize Nabız Gazetesi Fındıklı muhabiri Ali Osman Ertaş, Ankara’da Mezopotamya Ajansı muhabiri Mehmet Günhan haber takibi sırasında darp edildi. 

2019 yılında 34, 2020 yılında 17 gazeteci saldırıya uğradı

2019 yılında gazeteciler Sabahattin Önkibar, Ahmet Takan, Yavuz Selim Demirağ, Murat İde yazıları, haberleri nedeniyle sokak ortasında saldırıya uğradı. Aralarında Elazığ ve Diyarbakır’daki yerel gazetecilerin de bulunduğu 17 basın çalışanı haberleri ve paylaşımları nedeniyle darp edildi ya da tehdit edildi.

Kılıçdaroğlu'na linç girişimi

Ana muhalefet partisi CHP'nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 21 Nisan 2019'da Çubuk'ta katıldığı bir askerin cenaze töreninde bir grubun yumruklu saldırısına uğradı. 

Çakıcı'dan Kılıçdaroğlu'na tehdit 

Organize suç örgütü liderliğinden hüküm giymiş Alaattin Çakıcı da Kılıçdaroğlu'nu tehdit etti. 

"Vatan haini" diyerek saldırdılar 

TİP Hatay Milletvekili Barış Atay, Süleyman Soylu ile Twitter üzerinden tartışmasından sonra İstanbul'da 31 Ağustos 2020 günü gece saatlerinde 4 kişilik bir grubun "vatan haini" diyerek saldırısına uğradı.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ayhan Sefer Üstün'ün Sakarya'daki evi kurşunlandı. 

Özdağ'a saldırı 

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ da saldırganların hedefi oldu. Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Özdağ, 15 Ocakta Çankaya Cevizlidere Mahallesindeki evinden çıkıp aracına bineceği sırada sopalı ve silahlı 5 kişinin saldırısına uğradı. Yaralanan Selçuk Özdağ, hastanedeki tedavisinden sonra taburcu edildi. 

Gültekin'e saldırı zincirin son halkası: Bunu durduracak devlet yok mu?Sinsi saldırıya

lanet yağdı: Eleştirel hakkı susturmaya çalışıyorlar