İki ay önce siyasilere anlatmıştım, öngördüğümüz bir saldırıydı

Levent Gültekin'e yapılan saldırıyı canlı yayında değerlendiren Halk TV Genel Yayın Yönetmeni Suat Toktaş, "İktidarı buradan uyarmak gerekiyor. Bu yayıncılık, yapılan karşı cephe yayıncılığı, büyük risk doğuruyor" dedi.

Toktaş, Halk TV'nin her yayının izlenerek, kesilip çarpıtılarak, karşı cephe yayıncıları tarafından tekrar tekrar izletildiğini vurgulayarak sosyal medyadan organize bir linçe dönüştürüldüğüne dikkat çekti. 

Suat Toktaş'ın iktidarı uyardığı açıklaması şöyle: 

"Saldırı olduğunu duyunca 8-10 kişi koştuk, saldırı devam ediyor diye. Meğer Levent saldırıya uğramış, binaya girmiş. Biz de dışarıya çıktığımızda kalabalık bir cadde, öbek öbek insanlar da vardı. Ağzı kanamıştı, gözüne yumruk almıştı. Polisi aradım, 15-20 dakika sonra geldiler.

'Kuytu bir yerde olsak sonuç farklı olabilirdi'

Çevredeki bir iş yerinin güvenlik kameralarından görüntüleri aldık. Zaten meydan mobese ile takip edilen bir meydan. Burası çok kalabalık bir meydan. Bir yönü ile de iyi. Bir yönü ile güvenlik zafiyeti varsa da diğer yandan en nihayetinde kuytu bir yerde olsa. Başka bir takım yayın kuruluşlarını biliyoruz.  Belki kuytu bir yerde olsa, sonuç farklı olabilirdi. Bu çok ciddiye alınması gereken bir olay.

'Organize bir saldırı'

Biz idari ve hukuki yaptırımlar altında yayın yapan bir yayın kuruluşuyuz. Öteki tarafta da böyle sokaktaki saldırıya açık, hedef durumunda yayın yapıyoruz. Bunu besleyen siyasal bir iklim var. Bunu biliyoruz. Zaten organize bir şekilde Levent Gültekin ve ya başkaları... Sizlere de oluyor. Organize bir sosyal medya saldırısı altındayız. Benim için kritik nokta şu. Bu saldırı bekliyorduk. Yaklaşık iki ay önce bir Ankara ziyaretimde iktidar çevrelerinden diyeyim, iki ya da üç kişi ile bu konuyu konuştum. Şöyle aktardım. Yayın kuruluşunun ismini vermeyeceğim. Sosyal medyadan çok organize bir saldırı. Hepimizin tanık olduğu... Bizim önümüzde işimiz gereği doğal olarak pek çok ekran açık. Biz o ekranda bütün gün kendimizi izliyoruz. Bizim burada yapılan her yayın, hiç abartmıyorum. Şu yayınında takip edildiğini, doğal olarak işleri gereği budur tabi. Ama orada farklı bir mantıkla takip edildiğini biliyoruz. Ve organize bir linçe dönüştürülüyor. Bunun kitleler üzerindeki etkiyi ben Ankara'daki siyasilere anlatmıştım. Anlattığım insanlar bunları engelleyecek pozisyonda insanlar değillerdi. Bu öngördüğümüz bir şeydi. Nereden öngörüyoruz. Çünkü yaptığımız her yayını 30 saniye öncesi 30 saniye sonrası kesilerek, bağlamından koparılıp çarpıtılarak ekranlardan izliyoruz. Ve sonra sosyal medyada görüyoruz. Ya da önce sosyal medyada sonra ekranlarda görüyoruz. 

İktidarı buradan uyarmak gerekiyor. Bu yayıncılık, yapılan karşı cephe yayıncılığı, öyle ifade edeyim büyük risk doğuruyor." 

"İki tanık var ikisi de korkudan konuşamıyor"

Halk TV Genel Yayın Yönetmeni Suat Toktaş, Halk TV'nin kalabalık ve sürekli polislerin olduğu bir meydanda olduğunu söyleyerek, "Levent Gültekin'e saldırı sırasında polislerin olup olmadığı, güvenlik kameralarında görülecektir' dedi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve Bakırköy Kaymakamı Nazmi Günlü'nün kendilerini arayarak geçmiş olsun dileklerini ilettiklerini söyleyen Toktaş, "İstanbul'u yöneten ve Bakırköy'ü yöneten iki ismin de yüksek hassasiyet gösterdiklerini söyleyebilirim" dedi.

Toktaş açıklamaları şöyle sürdürdü: 

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve Bakırköy Kaymakamı Nazmi Günlü arayıp yüksek hassasiyet gösterdi. Ve geçmiş olsun dileklerini ilettiler. İstanbul'u yöneten ve Bakırköy'ü yöneten her iki isimden de yüksek derecede hassasiyet gördüğümü söyleyebilirim. Bizim ilçemizde olması, bizim şehrimizde olması bizi üzmüştür. Gereken her türlü tahkikat yapılacaktır. Tedbirler alınmıştır. Bunlar zaten işin doğası gereği...

"Tanıklar konuşamıyor, korkuyor" 

Burası kalabalık bir cadde ve doğal olarak toplum polisi, sivil polisler var. Şunu bilmiyorum. Sivil polisler orada doğal olarak orada var ama o sırada oradalar mıydı?, En nihayetinde mobese görüntülerinden şu görünecektir. Ben sayın Kaymakam'la görüşmemizde de söyledim. Örneğin, Levent'i ilk ayıran kişi, iklimi anlatmak için de önemli, konuşamayacağını söylüyor. İki görgü tanığı var ikisi de kameralara konuşamayacaklarını söyledi. Çünkü korkuyorlar... 

"Müdahale eden bir kadın"

Onların anlattığından anladığımız. Önce 5 kişi sürekli olarak Halk TV'nin kapısını gözlüyor. Levent'i takip edenler var ve karşıdan gelerek katılanlar var. Orada polis varsa, Valilik, Bakırköy Kaymakamlığı onların tanıklığına başvuracaktır. Müdahale eden kim biliyor musunuz? 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde kimse müdahale edip ayırmazken, bir kadın müdahale ediyor.