Bülent Emrah Parlak: Çok büyük korkutma ve sindirme politikası var, 10 yıl önceki skeçleri oynayamayız

Tiyatro oyuncusu Bülent Emrah Parlak, “Bu mesleği seçme sebebim, ilk yol göstericim, aslan gibi dimdik durabilen, cesur usta” dediği Ferhan Şensoy’u anlattı.

Bülent Emrah Parlak, “Bu mesleği seçme sebebim, ilk yol göstericim, aslan gibi dimdik durabilen, cesur usta” dediği Ferhan Şensoy’un vefatının ardından Halk TV'de Medya Mahallesi'nde konuştu.

Öte yandan halktv.comtr için 'Ferhanağbi' başlıklı bir yazı da yazan Parlak, canlı yayında, "Benim kendisiyle sadece ayaküstü tanışmışlığım, ufak bir sohbetim var. Ferhan ağabeyi sizi derinlemesine anlatamam sadece bize hissettirdiklerini anlatabilirim" dedi. 

Parlak şunları söyledi:

"Ferhan Şensoy, Türkiye'de Epik Tiyatro'nun önemli isimlerinden birisidir. Seyirci de işin içine katan ve politik bir tiyatronun başlatan öğelerden biridir. Sahneden sözünü sakınmadan söyleyen ve sözünün arkasında durabilen, her dönem görmüş olduğu baskılara karşı direnç gösteren çok örnek bir kişilikti Ferhan ağabey. Bunlar da zaten onu çok belirleyen, tiyatrodaki yerini, konumunu belirleyen öğelerdi.

'Bu dönem çok daha sert, hiçbir şey konuşulamıyor'

Biz bu dönemin koşullarına uygun olarak her dönem yaşanan baskıların bir başka biçimini yaşıyoruz ama daha serti. Ustalarımızdan o dönemlerde neler olmuş dinliyoruz. O dönemde olanlar bu dönem ile karşılaştırıldığında hiçbir şey olmamış gibi. Bu dönem çok daha sert, hiçbir şey konuşulamıyor. Mizahla ilgili birkaç skeç programından başka bir şey yapılamıyor, dizi yapılamıyor. Tiyatrolar özgürmüş gibi duruyor ama tiyatrolara da belediyeler düzeyinde sizin ismini önceden gidiyor, baskılar uygulanıyor.

Söylediğiniz bir sözden dolayı hemen adliyeye, karakola davet edilebiliyorsunuz. Çok büyük korkutma ve sindirme politikası var. Bunun üzerine kendiniz sansür uygulama başlıyorsunuz 'şunu söylemeyim' diye. 

'O dönemde oynadığımız skeçlerin bir çoğunu şu an yapamayız'

10 sene önce televizyonda bir skeç programında oynuyordum. O dönemde oynadığımız skeçlerin bir çoğunu şu an yapamayız. O dönem söylediğimiz bir çok şeyi şu an söyleyemeyiz. Söyletmezler, keserler atarlar. O dönemde bazı şeyler söylenemiyordu ama çok azdı. Her dönem vardı ama artık çoğaldı. Fakat bununla alakalı ne birlikte mücadele var, ne de bir itiraz var. Günlük, anlık paramı kazanayım, ben kurtulayım ardım yansın mantığıyla hareket ettiğimiz için..."

 

Etiketler :