Ferhanağbi

Ferhanağbi
Tiyatro oyuncusu Bülent Emrah Parlak, “Bu mesleği seçme sebebim, ilk yol göstericim, aslan gibi dimdik durabilen, cesur usta” dediği Ferhan Şensoy’u halktv.com.tr için kaleme aldı.

Bülent Emrah Parlak*

Ferhanağbi;

İNAT etti Ferhanağbi; ne zaman okusak ne zaman izlesek ne zaman gözlesek hayatında hep İNAT etti.

İNAT etmiş Ferhanağbi; çocukluğunda, gençliğinde İNAT etmiş, öğrenciliğinde İNAT etmiş, sanatında İNAT etmiş, en İNAT ideolojiyle harmanlarken beynini onu ölümüne bırakmamaya İNAT etmiş.

İNAT etmiş Ferhanağbi; Cumhuriyet değerlerinde İNAT etmiş, Atatürk’te İNAT etmiş, gericiye, yobaza, faşiste İNAT etmiş. Zaman olmuş içini boşaltılmış Cumhuriyet ve Atatürk naralarıyla memleketi Ameriga’ya satana “hassiktir” çekip, “öyle değil böyle ulan” deyip, tüm baskılara İNAT etmiş Ferhanağbi.

İNAT etmiş Ferhanağbi; tiyatroda İNAT etmiş, muassır medeniyet Avrupası,  tiyatroda zirveyken, bize burun kıvırırken, kolları sıvamış Ferhanağbi, geleneksel tiyatromuzun değerlerini modern tiyatronun kodlarıyla arkadaş edip, buradayız demiş, İNAT etmiş Ferhanağbi.

İNAT etmiş Ferhanağbi; tiyatromuzda dram ve komedi diye bir ayrım yaratılmış, komedi oyunları ve oyuncuları 2. sınıf görülürken, tam da sınıf meselesine iyice gıcık olmuşken, bir siktir daha çekmiş, komediyi şaha kaldırmış, İNAT etmiş Ferhanağbi.

İNAT etmiş Ferhanağbi; yazdığı ve oynadığı oyun oynanırken tiyatro yakılmış ama durmamış, karanlığın gerçek ateşine aydınlığın rüya ateşiyle direnmiş, İNAT etmiş Ferhanağbi.

İNAT etmiş Ferhanağbi; ülkemizin en güzel sahnelerinden biri olan SES TİYATROSU’na sahip çıkmış, varını yoğunu harcamış, yetmemiş BEKÇİ’liğini yapmış, orda öğrenciler yetiştirmiş, hepsi her birimizin aklında yer etmiş oyunlar koymuş ,İNAT etmiş Ferhanağbi.

İNAT etmiş Ferhanağbi; biraz susmak, iktidara yanlamak, suyuna gitmek varken, biraz rahat etmek için bazı şeyleri görmezden gelmek çook normal sayılırken, hiçbir iktidara sinyal yakmamış, devlet desteği kesilip tiyatrosu yoksullaştırılıp yok edilmek istenirken direnmiş, hep başka yollar aramış, İNAT etmiş Ferhanağbi.

İNAT etmiş Ferhanağbi; Gezi’de sahnesini direnenlere açmış, ezilenlere ses olmuş, politikacı hokkabazlığına ayar olmuş ama  “Eğilip bükülme devrinde değiliz Türkiye’yi aydınlığa çıkarma gibi bir mesuliyetimiz var” diyerek politikanın tillahını yapmış, İNAT etmiş Ferhanağbi.

İNAT etmiş Ferhanağbi; neo liberal politikalarla içi boşaltılan kavramlar döneminde “İzm ne yaaa ben izimlere inanmıyorum ağğbi” diyenlere karşın, ölümünden bir kaç gün önce bile “Ben Komünistim” diyerek İNAT etmiş Ferhanağbi.

İNAT etmiş Ferhanağbi;  tiyatro aleminde  “politik tiyatro ne yaaa…parmağım gözüne işleri sevmiyorum ağğbi” gibi politik tiyatroyu küçültmeye çalışan aşağılayan, arkaik görenlere İNAT, politik tiyatronun en hasını yapıp o parmağı dilediği yere sallayarak İNAT etmiş Ferhanağbi.

İNAT etmiş Ferhanağbi; birlikte, bilimde, sanatta, eşitlikte, demokraside İNAT etmiş “Çok faşist bir yağmur yağıyor sanırım bir kocaman şemsiyenin altında toplanma zamanı” diyerek, beraberlikte İNAT etmiş Ferhanağbi.

İNAT etmiş Ferhanağbi; konuştuğu dili çok sevmiş, bu dilin 3-5 kelimesiyle konuşulmasına İNAT , o dilden kendine mahsus başka bir dil çıkarıp, kültürel  zenginlikte İNAT etmiş Ferhanağbi.

İNAT etmiş Ferhanağbi; 17 kitap ve 51 oynanmış oyunla üretme kabızlığına İNAT etmiş Ferhanağbi.

İNAT etmiş Ferhanağbi; az şaraba,  az sigaraya, doktorlara İNAT etmiş.

İNAT etmiş Ferhaağbi;  Beyoğlu’nun yok olmasına kahrolmuş ama ordan çıkmamış,  İNAT etmiş Ferhanağbi.

İNAT etmiş Ferhanağbi; “Örnek Sanatçı” olmakla işi olmamış, kalıba sokulan örneklere “Sorun” olarak İNAT etmiş Ferhanağbi.

İNAT etmiş Ferhanağbi; ölümsüzlüğe karşı İNAT edip LAPSS diye 2021’in 31 Ağustos’nda ölerek ve ölümsüzlüğü yok ederek tarihin ilk ölümlü ölümsüzü olarak zirveye çıkıp İNAT etti Ferhanağbi.

Çarşamba’da doğdu İNAT eden Ferhanağbi, salı günü öldü. Bugün biraz yoğunsun karışık bir gün, ben İNAT’la hatırlatayım, yarın Çarşamba Ferhanağbi.

Bülent Emrah Parlak.

*Bülent Emrah Parlak, Ferhan Şensoy'u mesleğini seçme nedeni olarak gösteren bir tiyatro oyuncusu. Toplumsal olaylarda gösterdiği hassasiyet ile öne çıkan Parlak, yaşamını yitiren Şensoy için, "Hayatın en kötü günlerinden biri! Bu mesleği seçme sebebim, ilk yol göstericim, aslan gibi dimdik durabilen, cesur Usta FERHAN ŞENSOY’u kaybettik" mesajını paylaştı.