Yine Melih Gökçek, Yine Çarpıtma

Yine Melih Gökçek, Yine Çarpıtma
Melih Gökçek HSBC Bankası'nın Türkiye'den çekilmesini koalisyona bağladı.Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, HSBC bankasının Türkiye'den çekilmeye karar vermesini koalisyon ihtimaline bağladı.Oysa HSBC'nin Türkiye'den...

Melih Gökçek HSBC Bankası'nın Türkiye'den çekilmesini koalisyona bağladı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, HSBC bankasının Türkiye'den çekilmeye karar vermesini koalisyon ihtimaline bağladı.

Oysa HSBC'nin Türkiye'den çekilmesi Mart ayında gündeme gelmiş, Nisan ayında ise kesinleşmişti.

Melih Gökçek Twitter hesabından "Hadi ak partiye oy vermeyenler gözünüz aydın...Merkezi Londra'daki HSBC Bank Türkiye'den çekiliyor... Türkiye'de 298 şubesi olan banka Türkiye'den kaçıyorsa bu ne anlama geliyor?.. Yani diyor ki koalisyon geliyor ben kaçıyorum..." diye yazdı.

AYLAR ÖNCE KARAR VERİLMİŞTİ

Gökçek söz konusu bankanın Türkiye'den çekilmesini koalisyona bağladı. Ancak HSBC'nin Türkiye'den çekileceği Mart ayında Bloomberg Ajansı'nın yaptığı bir analizde açıklanmıştı.

TÜRKİYE, MEKSİKA VE BREZİLYA

Söz konusu haber-analizde, 2014 yılı rakamlarının beklentilerin gerisinde gelmesinden dolayı şirketin Londra'daki merkezinde Türkiye'deki şubenin satışının gündeme geldiği belirtilmişti.

Bankanın CEO'su Stuart Gulliver, 23 Şubat'ta Brezilya ve Meksika ile birlikte Türkiye'deki faaliyetlerden çıkmanın üst yönetimin önemli gündemleri arasında bulunduğunu açıklamıştı.

FINANCIAL TIMES ÇEKİLMEYİ MANŞETE TAŞIMIŞTI

Financial Times gazetesi de Nisan ayında HSBC’nin Türkiye ve Brezilya’dan çıkacağı haberini manşetine taşımıştı.

İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden Financial Times, “HSBC, gelişen pazarlardaki küresel geri çekilmesini hızlandırıyor” başlığıyla, küresel bankacılık devlerinden HSBC’nin Türkiye ve Brezilya başta olmak üzere kötü performans gösteren ülkelerdeki perakende bankacılık faaliyetlerini bitireceğini duyurmuştu.

Haberde, Avrupa’nın en büyük bankası HSBC’nin, yeni stratejik planları doğrultusunda Türkiye ve Brezilya’dan çıkmaya hazırlandığı belirtilmişti.

Bankanın çıkmayı planladığı ülkeler arasında Türkiye ve Brezilya’nın yanısıra Güney Kore ve Rusya dahil toplam 14 ülke bulunuyor.