Üsküp’te Protestoculara Sert Müdahale

Üsküp’te Protestoculara Sert Müdahale
Makedonya'da bir gencin polis tarafından öldürülmesini protesto eden göstericilere polisin müdahalesi sert olduMakedonya’nın başkenti Üsküp’te, bir gencin polis tarafından öldürülmesinin hükümet tarafından gizlendiği iddiası...

Makedonya'da bir gencin polis tarafından öldürülmesini protesto eden göstericilere polisin müdahalesi sert oldu

Makedonya’nın başkenti Üsküp’te, bir gencin polis tarafından öldürülmesinin hükümet tarafından gizlendiği iddiası üzerine Başbakanlık binası önünde toplanarak hükümeti protesto eden gruba polis müdahale etti. Olaylarda aralarında polislerin de bulunduğu 55 kişi yaralandı, 20′nin üzerinde kişi de gözaltına alındı.

BASIN TOPLANTISINDAN SONRA 2 BİN KİŞİ TOPLANDI

Muhalefetteki Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği Başkanı Zoran Zaev’in dün düzenlediği basın toplantısında 2011 yılında emniyet mensubu tarafından öldürülen Martin Neşkovski adlı gencin ölümüyle ilgili bazı telefon kayıtlarını kamuoyu ile paylaşması üzerine yaklaşık 2 bin kişilik bir grup akşam saatlerinde Başbakanlık binası önünde protesto düzenledi.

Hükümet karşıtı slogan atan grup, uzun süre Başbakanlık binasına yumurta ve taş attı. Protesto esnasında Başbakanlığın camlarını kıran gruba, polis müdahale etti. Olaylarda, 34 gösterici ile 21 polis yaralandı, 20′nin üzerinde kişi de gözaltına alındı. Yaralılar ambulanslarla hastanelere kaldırıldı.

Muhalefet lideri Zaev, düzenlediği basın toplantısında, 2011 yılında Neşkovski’nin polis tarafından öldürülmesini hükümetin gizlemeye çalıştığını iddia etti.

TELEFON KAYITLARI KAMUOYU İLE PAYLAŞILDI

Zaev, Neşkovski’nin ölümünün ardından Başbakan Nikola Gruevski, İçişleri Bakanı Gordana Yankulovska ve İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İvo Koteski ve Gruevski’nin Özel Kalem Müdürü Martin Protugyer arasında geçtiği iddia edilen telefon kayıtlarını kamuoyuyla paylaştı.

22 yaşındaki Martin Neşkovski, 5 Haziran 2011′de yapılan genel seçimlerin ardından düzenlenen kutlamalar sırasında, İçişleri Bakanlığı’na bağlı özel bir birliğin mensubu İgor Spasov tarafından öldürülmüştü. Spasov, 14 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Spasov’un cinayet gecesi görevli olmadığını savunan İçişleri Bakanlığı olayın üstünü örtmekle suçlanmış, o dönemde ülke çapında protestolar düzenlenmişti.

Zaev’in açıklamalarının ardından yüzlerce kişi hükümeti protesto etmek için Başbakanlık binası önünde toplandı.

Makedonya İçişleri Bakanlığı ise, Zaev’in iddialarının asılsız olduğunu savunarak, gencin ölümünün siyasi malzeme yapıldığını öne sürdü.