Türkiye'den Demirtaş için 3 Kasım'da şartlı tahliye mesajı

Türkiye, Selahattin Demirtaş hakkında Avrupa Konseyi'ne gönderdiği görüşte, "Demirtaş'ın 3 Kasım'da tahliye edilebileceğini, bu gerçekleşmezse 3 Ocak 2023'e kadar cezasını çekeceğini" belirtti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 09 Ekim 2021 00:03
Türkiye'den Demirtaş için 3 Kasım'da şartlı tahliye mesajı

Türkiye ile Avrupa Konseyi arasında eski HDP eş genel başkanı Selahattin Demirtaş'la ilgili sağırlar diyaloğu* devam ediyor. Türkiye, AİHM kararı gereği Demirtaş'ın derhal tahliye dilmesini isteyen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'ne bir kez daha "AİHM kararı uygulanmıştır" mesajı gönderdi.

Ankara, Demirtaş hakkında 22 Aralık 2020 tarihinde kesinleşen AİHM Büyük Daire kararının sadece tutukluluk sürecini kapsadığını, Demirtaş'ın bugün ise "hükümlü olduğunu" belirtti. Ankara, Demirtaş'ın hükümlü olarak 3 Kasım 2021 tarihinde mahkeme kararıyla "şartlı tahliye" edilebileceğini, bu gerçekleşmez ise cezasını 3 Ocak 2023 tarihine kadar çekeceğini bildirdi.

Kayhan Karaca imzasıyla DW Türkçe'de yayınlanan habere göre, AİHM kararlarının uygulanışını denetleyen Bakanlar Komitesi, 14-16 Eylül günleri Strasbourg'da düzenlediği toplantıda AİHM'nin Demirtaş kararının nasıl uygulanacağına dair Ankara'dan 30 Eylül'e kadar eylem planı göndermesini istemişti. Planı bu hafta Strasbourg'a ulaştıran Türkiye, AİHM'nin 22 Aralık 2020 tarihli kararının sadece 4 Kasım 2016-7 Aralık 2018 dönemindeki tutukluluk sürecini kapsadığını, şu anki tutukluluk sürecinin ise başka bir davaya bağlı olarak 20 Eylül 2019'da başladığını belirtti. Bakanlar Komitesi'nin denetim süreci yetkilerinin sadece AİHM tarafından verilen kararla sınırlı olduğunu savunan Ankara, Demirtaş'ın şu anki tutukluluk sürecinin bu yetki alanı dışında kaldığı görüşünü kaydetti.

Demirtaş'ın avukatlarından açıklama

Türkiye'nin eski HDP eş genel başkanı Selahattin Demirtaş dosyasıyla ilgili olarak Avrupa Konseyi'ne gönderdiği "3 Kasım'da tahliye edilebileceğini, bu gerçekleşmezse 3 Ocak 2023'e kadar cezasını çekeceği" görüşünün ardından Demirtaş'ın avukatlarından açıklama geldi.

Avukatlar açıklamada, hükümetin Avrupa Konseyi'ne gönderdiği eylem planını, "Demirtaş'a verilen cezanın infazının, sanki AİHM Büyük Daire kararı yokmuşçasına, devam etmesi halinde nasıl tahliye edileceğine ilişkin, eylem planı görünümlü bir bilgi notu" olarak değerlendirdi.

Avukatlar, AİHM ve Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin, hükümete, Demirtaş’ın derhal serbest bırakılması ve hakkındaki mahkumiyet kararının kaldırılması çağrısında bulunduğunu hatırlattı. Hükümetin bu çağrıya uymadığını söyleyen avukatlar açıklamasında, "Eylem planı adı altında gönderdiği metin ile bu karara uymama tutumuna kılıf bulmaya çalışmış, Bakanlar Komitesince kaldırılması talep edilen 4 yıl 8 aylık cezanın infazı ile ilgili şartlı tahliye ve cezanın biteceği tarihleri bildirmiştir. Dolayısıyla Hükümetin “eylem planı”, Bakanlar Komitesinin konuya ilişkin “bireysel ve genel önlemler” çağrısını karşılamamaktadır" dedi.

Öte yandan, Demirtaş'ın söz konusu dosya kapsamında şartlı tahliye edilse bile, fiilen cezaevinden çıkamayacağını söyleyen avukatlar, "Kobani Davası olarak bilinen ve Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesinde süren davadaki suçlamalar üzerine 20 Eylül 2019 tarihinde ikinci kez tutuklanmıştır. Hakkındaki bu haksız tutuklama kararı halen devam etmektedir. Bilindiği gibi AİHM Büyük Dairesi, bu tutukluluğun derhal kaldırılması gerektiğini karar altına almıştı" açıklamasında bulundu.