TTNET, evlat edinilen çocuğa icra gönderdi: Biyolojik annesinin öldüğünü bilmiyordu

TTNET, evlat edinilen çocuğa icra gönderdi: Biyolojik annesinin öldüğünü bilmiyordu
TTNET, yıllar önce evlat edinilen 13 yaşındaki çocuğa, vefat eden biyolojik annesinden miras yoluyla kalan borç için icra gönderdi.

Biyolojik annenin vefatından haberdar olmadıklarını ve çocuğun teasdüf eseri icra tebligatını görmediğini vurgulayan söyleyen anne, “Tebligat çocuğun eline geçmedi ama geçebilirdi de. O zaman çocuğum büyük bir travma yaşayabilir, korkabilir, hatta tedirgin olup bizden saklayabilirdi” diye konuştu.

Tebligatta, biyolojik kardeşlerinin bilgileri yer alıyor

Annenin verdiği bilgiye göre, çocuğun 18 yaşından küçük biyolojik kardeşleri için de icra takibi başlatıldı. Biyolojik kardeşlerin isim, doğum tarihi ve adres gibi kişisel bilgileri de aynı tebligatta yer aldı. Anne, çocuğun evlat edinildiğini bildiğini ancak evlat edinme dosyaları gizli olduğu için ne kendisinin ne de çocuğunun biyolojik kardeşlerden haberdar olduğunu belirtti.

Anneden avukatın ihmaline tepki

Gazete Duvar'dan Aynur Tekin'in haberine göre, çocuğun bunları eve gelen bir tebligatla öğrenmesi durumunda büyük bir travma yaşayabileceğini vurgulayan anne, yaşa bakmadan TTNET adına icra gönderen hukuk bürosuna sorumsuzca davranıldığı için şöyle tepki gösterdi:

“Başka tebligatlar da gelebilir. Bu borçlar TTNET’le sınırlı olmayabilir. Çocuğun bu şekilde ifşa olması bizi büyük bir strese soktu. Bilgileri, adresi ve T.C. kimlik numarası açık olarak görünüyor. Bu çocuk haklarına da aykırı. Evlat edinirken bir sürü şeyle mücadele ediyorsunuz, önyargıyla savaşıyorsunuz. Biz yıllar içinde bir sürü şeyi normalleştirmiş, düzenimizi kurmuşken biri geliyor ve bizi düzenimizi yıkma riski taşıyan bir duruma sokuyor. Bir avukatın duyarsızlığı, ihmali gibi nedenlerle yıkılacak bir şey olmamalı bizim kurduğumuz hayat. Bunun yarattığı büyük bir öfke var. Çocuğumun psikolojisi ve aile düzenimiz bozulabilirdi.”

Medeni Kanun'a göre

Medeni Kanun’a göre evlat edinilen kişiler, hem biyolojik ailesinin mirasından hem de kendisini evlat edinen kişilerin mirasından faydalanıyor. Aynı zamanda her iki tarafın miras yoluyla aktarılan borçlarından da sorumlu oluyor.

İcra memuru da aynı işlemi sürdürdü

TTNET adına icra işlemlerini yürüten Aydın Aydın Hukuk Bürosu'nun çocuğun yaşına bakmadan icra takibi başlatılması için harekete geçtiğini söyleyen anne, icra memurunun da aynı işlemi sürdürdüğünü ifade etti. Oysa Kanun’a göre 18 yaşından küçüklere icra gönderilemiyor.

Anne veli sıfatıyla, çocuk için mirasın reddi davası açtı

Aile, avukatı aracılığıyla icra takip dosyasına itiraz ederek borçlu statüsünde görülen çocuk reşit olmadığı için icra takibinin iptalini istedi. İtirazı takip eden gün dosya kapatıldı. Ayrıca anne veli sıfatıyla, çocuk için mirasın reddi davası açtı. Ailenin avukatı Nermin Erdim, yasal sürece dair şu bilgileri verdi:

“Ödeme emri gönderilen kişi 18 yaşından küçük olduğu için Sulh Hukuk Mahkemesi’nden kanuni temsilci atanmasının istenmesi gerekirdi. T.C. kimlik numarasına veya nüfus kaydına başvurulduğunda çocuğun ebeveynleri ortaya çıkacak ve dolayısıyla muhatap olunacak kişi belli olacaktı. Zaten çocuğun bir velisi olduğu ve kanuni temsilcisinin de o olduğu anlaşılacaktı. Böylece ödeme emri çocuğun velisine gönderilmiş olacaktı.”

Hukuk bürosu hatırlayamadı

Aydın Aydın Hukuk Bürosu’na ulaşıp tebligatın altında imzası bulunan avukatla görüşüldü ve 18 yaşından küçük birine icra gönderildiğinden bahsettik. Görüştüğümüz avukat bu işlemi hatırlayamadı.

'Kanunun kuralı açık 18 yaşın altındakiler velayet altındadır'

Konuyla ilgili bilgi veren İstanbul Barosu Avukat Hakları Merkezi’nin kurucusu avukat Ömer Kavilli, “Kanunun kuralı açık 18 yaşın altındakiler velayet altındadır. Andak velisi nezdinde borçlanabilir. Takip talebinde bulunduğu kişinin T.C.’sini yazıp 18 yaşından küçük olduğunu gördüğünde icra müdürünün reddetmesi gerekir" şeklinde konuştu.

Etiketler :