Sezgin Tanrıkulu'ndan 'Madımak Katliamı' Açıklaması!

Sezgin Tanrıkulu'ndan 'Madımak Katliamı' Açıklaması!
Sezgin Tanrıkulu, “İnanç çatışmasından, kinden, kandan beslenenler için barış bir kabustur" dedi.CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, “İnanç çatışmasından, kinden, kandan beslenenler için barış bir kabustur....

Sezgin Tanrıkulu, “İnanç çatışmasından, kinden, kandan beslenenler için barış bir kabustur" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, “İnanç çatışmasından, kinden, kandan beslenenler için barış bir kabustur. Barışı sağlayarak onlara bu kabusu yaşatmak en önemli görevlerimizdendir” dedi.

Tanrıkulu, yazılı açıklamasında 2 Temmuz 1993’te Madımak’ta yanan ateşin, bu ülkenin tarihinde kara bir leke bıraktığını ifade etti. Bugün bu lekeyi gurur vesilesi olarak taşıyanların, Ortadoğu’da mezhepsel çatışmaların da temel aktörü olduğunu savunan Tanrıkulu, “AKP iktidarı döneminde Sivas Katliamı sanıkları korunmuş, ödüllendirilmiştir. Sivas katliamı insanlığa karşı suçtur ve bu suçun zamanaşımı olamaz ama AKP, bu suçu zamanaşımıyla gizlemeye, failleri kurtarmaya çalışmıştır. Nitekim Sivas’ta katliam yapanların zihniyeti AKP’yle birlikte 12 yılı aşkın yıl boyunca iktidarda kalmıştır” dedi. İnsanları mezheplerine, inançlarına göre tasnif eden zihniyetin her türlü katliama da kapı araladığını belirten Tanrıkulu, bugün Suriye’de her gün bir Sivas katliamı yaşanıyorsa, bunun birincil faillerinin mezhepçi siyasetin yürütücüleri olduğunu kaydetti. Tanrıkulu, “Fakat bilsinler ki, dini, vahşetlerinin gerekçesi olarak kullanmaya çalışanlar eninde sonunda yenilecektir. IŞİD zihniyeti yenilmeye mahkumdur. İnsanlığı, insanlık onurunu yok etmeye çalışanlar kendi karanlıklarında boğulacaklardır. İnsanlığın ortak vicdanı bu vahşete daha fazla seyirci kalmayacaktır, kalmıyor da” değerlendirmesinde bulundu.

-“İNANÇLAR ARASI BARIŞI SAĞLAMAK ZORUNDAYIZ”-

Genel seçimlere işarete ederek, AK Parti’nin 7 Haziran’da bu toplumdan hak ettiği dersi aldığını savunan Tanrıkulu, “Mezhep temelli, ayrımcı politikalar artık bu toplum tarafından kabul görmüyor. Buna karşın inançlar arası barışı sağlamak zorundayız. İnanç çatışmasından, kinden, kandan beslenenler için barış bir kabustur. Barışı sağlayarak onlara bu kabusu yaşatmak en önemli görevlerimizdendir. İnsanların diri diri yakıldığı karanlık çağa mahkum olmadığımızı hep beraber göstereceğiz, göstermek zorundayız” dedi. Tanrıkulu, 22 yıl önce Madımak Oteli’nde hunharca katledilen “canları” saygıyla anarken, yakınlarını kaybedenlerin adalet mücadelelerine sonuna dek ortak olacaklarını ifade etti.

ANKA