OYAK Renault’dan İlk Açıklama

OYAK Renault’dan İlk Açıklama
 OYAK Renault Bursa'daki fabrikada itibaren önceden öngörülmeyen bir durum yaşandığını,normal çalışma düzenine dönülmesi için çalışıldığı belirtildi.OYAK Renault’dan yapılan yazılı açıklamada, fabrikada üretimin...

 OYAK Renault Bursa'daki fabrikada itibaren önceden öngörülmeyen bir durum yaşandığını,normal çalışma düzenine dönülmesi için çalışıldığı belirtildi.

OYAK Renault’dan yapılan yazılı açıklamada, fabrikada üretimin durmasına yol açan işçi eylemleri değerlendirildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi: “15 Mayıs saat 00.00 itibarıyla Bursa’da kurulu bulunan OYAK Renault Otomobil Fabrikası’nda, önceden öngörülmeyen bir duruş yaşıyoruz. Bu duruş, yürürlükte bulunan mevcut iş yasalarına ve ilgili mevzuat hükümlerine uygun değildir.

OYAK Renault yönetimi, şirketi ve çalışanları korumak ve normal çalışma düzenine dönmek için çeşitli eylem planları uygulamaya almaktadır. An itibarıyla fabrikanın içinde ve dışında toplanmış bulunan yaklaşık 2 bin 500 çalışanın, işbu eylem Türkiye’de yürürlükte bulunan yasalara uygun olmamasına rağmen OYAK Renault yönetimi eylemde bulunan iş arkadaşlarına su ve yemek dağıtma kararı almıştır.” “Şirketin pozisyonuna uygun olarak yürürlükteki toplu iş sözleşmesinin içeriği hakkında bir müzakere yürütmüyoruz” ifadesine yer verilen açıklamada, durumun gidişatı hakkında kamuoyuna bilgilendirmelere devam edileceği duyuruldu.