Ordu'da 435 tane madene ruhsat verildi: Giresun Dağları’nın tamamı madenlere ruhsatlı

Türkiye'de madencilik sektörünün ve madencilik faaliyetlerine alan açan Maden Yasası'nın vermiş olduğu zararları raporlayan TEMA Vakfı tarafından Ordu’ya ilişkin hazırlanan raporda 435 tane madene ruhsat verildiği tespit edildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 09 Temmuz 2021 11:00
Ordu'da 435 tane madene ruhsat verildi: Giresun Dağları’nın tamamı madenlere ruhsatlı

TEMA VAkfı'nın hazırladığı rapor Ordu'daki madencilik faaliyetlerinin kentte nasıl bir tahribata sebep olacağını raporladı.

Rapor, Ordu’nun toprağının, suyunun, doğal varlıklarının, yöre insanının sağlığının ve tarıma dayalı ekonomisinin telafisi imkansız zararlar göreceğini ortaya koyuyor. 

Raporuna göre 435 tane maden ruhsatı verillen aşanların içinde orman alanlarının yüzde 65’i ve önemli Doğa Alanları’nın yüzde 80’i madenler için ruhsatlandırılmış. 

Cumhuriyet'te yer alan habere göre Bu ruhsatların 51’i arama, 47’si işletme, 337’si ise ihale ruhsatı. İl genelinde maden ruhsatlarının dağılışına da yer verilen raporda ormanların yüzde 65’ine, meraların yüzde 64’üne, tarım alanlarının yüzde 76’sına ve yaşam alanlarının yüzde 78’ine maden ruhsatı verildiğini gösteriyor.

Raporda yer alan bazı bulgular şöyle:

  • Ordu'nun yüzde 74'ü IV. Grup maden ruhsatları ile ruhsatlandırılmıştır.
  • 8 ilçede ruhsatlılık oranı yüzde 90’ın üzerinde. Fatsa, Çatalpınar, Çamaş, Gülyalı, Gürgentepe, Kabadüz, Karataş, Ulubey ruhsat oranlarının yüzde 100’e yaklaştığı ilçeler. 

Önemli Doğa Alanları’nın yüzde 80’i

  • Orman alanlarının yüzde 65'i madenler için ruhsatlandırılmıştır.
  • Ordu’da bulunan uluslararası koruma kriterlerine göre belirlenen ve nadir flora ile fauna barındıran, dünya ölçeğinde önemli ekosistemler olan Önemli Doğa Alanları’nın yüzde 80’i madenler için ruhsatlandırılmış.

Giresun Dağları'nın tamamı ruhsatlandırılmış 

  • Önemli Doğa Alanları’ndan biri olan Giresun Dağları’nın tamamı madenlere ruhsatlı.
  • Tarım alanlarının yüzde 76'sı madenler için ruhsatlandırılmıştır.
  • Meralarının yüzde 64'ü madenler için ruhsatlandırılmıştır.
  • Ordu’nun nadir canlı tür çeşitliliği, doğal ve kültürel özellikleriyle tabiatı koruma alanı, milli park gibi statülerle koruma altına alınmış alanlarının yüzde 91’i madenlere ruhsatlı. Korunan alanların içinde yer alan arkeolojik sit alanlarının yüzde 94’ü ve tohum-meşcere alanlarının tamamı madenlere ruhsatlı.

'İnsan sağlığına ve tarım ekonomisine ciddi zararlar verdi'

Ordu’nun bu mevzuat ve mevcut maden politikalarından en ağır şekilde yaralanan illerden biri olduğunu belirten Ataç, “Fatsa’da çalışmakta olan altın madeni çok kısa bir sürede bölgenin doğal varlıklarına, insan sağlığına ve tarım ekonomisine ciddi zararlar verdi. Bugün maalesef ülkemizde doğa koruma alanı, tarım alanı ya da içme suyu havzası kanunlarla korunmamaktadır. Halbuki, ülkemizde bu gibi alanları kanunlarla madencilik faaliyetlerinden korumamız gerekmektedir. Aksi halde madencilik faaliyetleri Çanakkale’de, Muğla’da, Ordu’da olduğu gibi doğamızı ve tarımsal üretimimizi tehdit altına almaya devam edecek. Yetkilileri yöre halkının sesini duymaya, Ordu ve tüm illerimiz için madencilik faaliyetlerine karar verirken doğal varlıklarımızı, tarımımızı ve su varlıklarımızı göz önünde bulundurmaya, bu tarihi sorumluluğu hep birlikte almaya davet ediyoruz” dedi.